Ukrajna főbb gyümölcstermesztő régióit idén súlyosan érintették a hosszan tartó tavaszi fagyok, jelentős az aggodalomra az idei termés mennyiségét és minőségét illetően. Az ukrán termelők szerint a korán virágzó gyümölcsfajok, elsősorban a kajszi és a cseresznye szenvedték el a legnagyobb károkat, különösen a délnyugati Zakarpatszka régióban, ahol a virágzás legkorábban kezdődik - írja a FruitVeB.
Néhány kajsziültetvényeken nemcsak a virágok, hanem a fák is súlyosan károsodtak, esetenként fapusztulás is bekövetkezett. A korai gyümölcsökből idén kevés lesz a piacokon, és nagyon drágák lesznek. Zakarpatszkaja az a régió, ahol a csonthéjas gyümölcsök a legkorábban piacra kerülnek, így ez jelentősen befolyásolja majd az országos árakat is
- nyilatkozta Volodimir Hurzhij, az USPA Fruit vezetője. További fagykárokat jelentettek a közép-nyugati területekről, például Vinnyicciából és Csernyivciből, ahol a hidegbetörés idején az alma és más gyümölcsfák éppen csak elkezdtek virágozni. Annak ellenére, hogy a termelők minden rendelkezésre álló fagyvédelmi módszert megpróbáltak alkalmazni a hőmérséklet-csökkenés előtt, alatt és után, a gyümölcsösök mégis komoly károkat szenvedtek. A hosszan tartó hideg hormonális stresszt is okoz a fákban, ami kisebb gyümölcsmérethez, rosszabb eltarthatósághoz és a szezon későbbi szakaszában fokozott gyümölcshulláshoz vezethet.
2010 óta figyeljük az időjárást és a termést, de még soha nem láttunk területileg ennyire kiterjedt és a fenológiai ciklusban ilyen későn jelentkező fagyokat
- mondta Hurzhiy.
Csernyivciben Mihajlo Telesetszkij gyümölcstermesztő szerint míg az almafák nagyrészt megmenekültek, a sárgabarack teljesen elpusztult. Hangsúlyozta, hogy a régióban a közelmúltban egyre fokozódott az érdeklődés a csonthéjas gyümölcsök, például az őszibarack iránt, mivel ezek nyári árai jobbak és tárolási költségeik alacsonyabbak, mint az almáé, amelyet egész télen hűteni kell. A régióban a gazdák emellett további hosszú távú kihívásokkal is szembesülnek: a vízhiány miatt egyre nehezebb az öntözés, a vidéki területeken pedig egyre szűkösebb a munkaerő. Míg Ukrajnában a tavalyi almaárak a gyenge hozamok és a nyári jégesők miatt új rekordot értek el, az idei termés bizonytalansága késlelteti az exportszerződések megkötését.