A termesztett gomba mennyisége évről-évre emelkedik, az Európai Unióban tavaly már elérte az egymillió tonnát, amiből hazánk is bőven kiveszi a részét. De mi legyen a termelés és feldolgozás során visszamaradó tetemes mennyiségű hulladékkal? Erre találtak megoldást a Debreceni Egyetem agrárkarának kutatói. Prokisch József professzor és csapata az értéktelennek hitt gombamelléktermékből az immunrendszert támogató superfood-ot állított elő. És ha ez még nem lenne elég, a kutatás során olyan titokzatos nanorészecskékre is bukkantak, amelyek nemcsak élénk színekben fluoreszkálnak UV-fény alatt, hanem a jövőben a precíziós fájdalomcsillapítástól kezdve az orvosi bioszenzorokon át egészen a környezetbarát növényvédelemig szinte mindenhol bevethetők lesznek - számolt be az Unideb.hu

Igazi aranybánya ez a magyar élelmiszer: milliárdokat hoz a konyhára
2025-ben az előző évhez képest 11 százalékkal több csiperkegombát exportált Magyarország.










