Kitiltási botrány: újabb külföldi cégeket nevezett meg Varga

agrarszektor.hu
Az amerikai tulajdonú, étolajgyártással foglalkozó Bunge Zrt. mellett a gabonaszektorban érdekelt svájci Glencore és amerikai Cargill is jelezte korábban a kormánynak, hogy szervezett csoportok áfacsalásokat hajtanak végre a hazai élelmiszergazdasági piacon. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ezzel kapcsolatos vizsgálatai ma is zajlanak, de az továbbra is tisztázatlan, hogy a három külföldi vállalatnak van-e köze a közelmúltban kirobbant, korrupciós kitiltási botrányhoz.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 54 400 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Az egyik amerikai étolajgyártó cég vezetősége 2011 szeptemberében jelezte a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, milyen jelenségeket tapasztal az élelmiszerpiacon - fogalmazott napirend előtti parlamenti felszólalásában az MTI szerint Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Korábbi források szerint a Bunge Zrt. fordult a NAV-hoz, az adóhivatal pedig két alkalommal fogadta is az amerikai cég képviselőit.

Komolan vették a jelzéseket

A miniszter szerint az adóhivatal komolyan vette a társaság jelzéseit, és azok alapján nyomozást kezdett, kiderítve: a gyanúsítottak szervezetten működtettek egy kört, amely magyarországi székhelyű társaságok nevében élelmiszer-ipari termékeket hozott be az Európai Unió különböző országaiból, ám ennek során nem tettek eleget áfabevallási kötelezettségüknek. A bűnszervezetben 12 gazdasági szervezetet használtak fel az elkövetők.

Újabb egyeztetés 2013 novemberében volt a Bunge vezetőivel, akik egyrészt átadtak egy tanulmányt az élelmiszerek áfatartalmára vonatkozó javaslataikról a NAV-nak, másrészt jelezték, hogy az étolaj-kereskedelemben zajló áfacsalások visszaszorítása érdekében készek együttműködni az adóhivatallal.

Beindultak a nyomozások

Ezt követően is nyomozások indultak, amelyek kiegészültek a NAV saját felderítő tevékenységével. Varga Mihály bejelentése szerint 2011 óta már három cég, a Glencore, a Cargill és a Bunge bevonásával folyik gabonakereskedelmi vizsgálat. Ennek eredményeként idén februárban 50 helyszínen volt házkutatás a gyanúsított cégeknél, könyvelőknél és ügyvezetőknél. Sikerült azonosítani a bűnszervezetet, 14 gyanúsított van, 8 ember került vizsgálati fogságba, 4-en pedig előzetes letartóztatásba.

A NAV 800 millió forint értékben rendelt el vagyonlefoglalást, a szlovák és a cseh hatóságokkal együttműködve - mondta Varga Mihály, megjegyezve, hogy a nyomozás jelenleg is zajlik. "Ha az amerikai nagykövetségnek további információja van erre vonatkozóan, akkor kérjük, hogy (...) ezekkel az információkkal segítsék a NAV vizsgálatát" - fogalmazott.

Ki miről beszél?

A miniszter felszólalásából ugyanakkor továbbra sem derült ki, hogy az általa említett külföldi tulajdonú hazai cégeknek van-e bármilyen közük is a közelmúltban kirobbant kitiltási botrányhoz. Mint ismert, a közelmúltban több, kormányhoz közelálló magyar magánszemélyt is kitiltottak az USA-ból, mert "hiteles információ áll rendelkezésére arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak".

Korábbi sajtóértesülések szerint a kitiltott magánszemélyek amerikai tulajdonú magyar vállalatokat környékeztek meg, és egyes cégeket megpróbálták korrumpálni is. Tisztázatlan azonban, hogy a most nyilvánosságra hozott, korrupciógyanús ügyekhez milyen közük lehet a legális hazai vállalatok agrárgazdasági áfacsalásokról szóló, évekkel ezelőtti hatósági bejelentéseinek, illetve az azok nyomán indult NAV-egyeztetéseknek.

Bevezettük a fordított áfát

Feltételezhető, hogy a két ügy között nincs közvetlen összefüggés, hiszen az áfacsalások elleni közös fellépés kifejezetten a hazai agrárpiac kifehérítését célozta, és például a gabona- és az olajosmag-ágazatban Magyarország éppen ennek érdekében vezetett be fordított áfaadózást 2012-ben. Az amerikai állítások szerint azonban nem kizárt, hogy más ügyekben később - korrupciós szándékkal - kormányhoz közeli álló egyes magánszemélyek megkereshettek amerikai tulajdonú magyar cégeket.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. április 20. 06:02