Észnél kell lenni a beruházásoknál - most nagyobb a felelősség, mint valaha

Észnél kell lenni a beruházásoknál - most nagyobb a felelősség, mint valaha

A bankok, az ügyfelek és az elbírálók részéről is kiemelkedő a felelősség jelentkezik a pályázatok kapcsán, hiszen jelenleg a forrásbőség mellett komoly kockázatokkal is számolniuk kell az érintettnek – ez volt talán a legfontosabb megállapítás a Portfolio AgroFood 2025 konferencia agrárfinanszírozási szekciójában. A cél az lenne, hogy a megvalósuló beruházások növeljék a hatékonyságot és mérsékeljék a kockázatokat is, ha ezt látják a bankok, akkor – szigorú hitelbírálat mellett – partnerek lesznek a finanszírozásban.

Holnap AgroFuture 2025 konferencia Kecskeméten!

A Portfolio AgroFuture 2025 konferencián a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az agrárfinanszírozás kapcsán komoly döntéselőkészítés, megfontolt hitelbírálat és mindenekelőtt stratégiai gondolkodás vezet csak eredményre, hiszen a források mellett jelentős kockázatokkal is kell számolni a mezőgazdaság és az élelmiszeripar működésében – hangzott el a konferencia témában megtartott szekciójában.

Fontos sarokszámokat vesznek figyelembe

A pályázatokkal együtt érkeznek a hiteligénylések is, de a pályázók nem mindig értik, hogy milyen ismérvek alapján történik a hitelbírálat – vezette be előadásában Demeter Zoltán, a K&H Csoport agrárüzletág vezetője, aki sarokszámokkal igyekezett megvilágítani ezt a folyamatot. Hozzátette: nominálisan ugyan nőtt az agrár-hitelállomány 2020 óta, de reálértékben jelentős csökkenés van, ezért a bankok is várják a hitelezés élénkülését.

A finanszírozás arányairól szólva kijelentette: a tulajdonosi rész drága forrásnak számít, hiszen erről lemond a tulajdonos. A szállítói forrás ugyanakkor olcsó, bár rövidtávú és kevésbé stabil. A bank olcsóbb, stabilabb forrást tud biztosítani rövid- és hosszútávon egyaránt.

Hosszú távon is működnie kell

Az adósságszolgálat mérete alapvetően attól függ, hogy mit bír el az adott cég cash-flowja, fontos, hogy ne kerüljön veszélybe a vállalkozás likviditása – ez a legfőbb cél a bankok szempontjából. Ha ez megfelelő szintű, akkor van tartalék az óhatatlanul adódó sokkok esetére is.

Demeter ZoltánDemeter Zoltán

Fontos szempont még az adósság mérete is, vagyis hány éves eredményt fed le a finanszírozás – amely nem azonos a futamidővel. Az összes adósság és az EBITDA arányának három és fél alatt kell lennie, vagyis három és fél év alatt vissza tudná fizetni az adósságát, ha mindent ennek a célnak rendelne alá. 5 körüli szám esetén már magas adósságról beszélünk – tette hozzá. A sarokszámok ellenére az optimális finanszírozási szintet egyedi elbírálás szerint kell figyelembe venni, amelyhez a Porter-modell szolgál irányadóként.

A bankok partnerek, ha hosszútávú gondolkodást látnak

A témában megtartott kerekasztal-beszélgetés főleg az élelmiszeripar finanszírozási helyzetére koncentrált, amelynek feltételei a változó makrogazdasági környezetben módosultak. A bankok az ügyfelek hosszútávú fejlődésében érdekeltek, de a jelenlegi helyzetben is csak észszerű és megfontolt engedményeket tehetnek, hiszen nem rövidtávon gondolkodnak a pénzintézetek és az ügyfelek sem – mondta el a kerekasztal-beszélgetésben Demeter Zoltán. Hangsúlyozta: a finanszírozás sarokszámai egyedileg kezelendők, amely során ideiglenes szempontokat is figyelembe kell venni – ha az adott cég tudja kezelni a felmerülő nehézségeket, akkor a legtöbb esetben nincs probléma.

Kijelentette: a száj- és körömfájással érintett telepek közül finanszíroznak, a tapasztalatok alapján nagy elkötelezettséget látnak, amelyre mind az ügyfél mind pedig a bank részéről szükség is van. A hatóság, illetve az állam számos eszközzel igyekezett az érintetteknek segíteni, ez a bankoknak azt üzeni, hogy történik valami, észszerű folyamatok indultak el.

Ha ezt látjuk, a bankok is szívesen támogatják ezeket a szereplőket, és biztos vagyok benne, hogy újra fognak indulni.

Nem érdemes sokat várni

A pályázatok kapcsán kijelentette: a beadott pályázatok mellett már megkezdhető a megvalósítás, ennek legszükségesebb elemeit – például a hatékonyság-javítást és a járványvédelmet mindenképpen tanácsos elkezdeni. Ezeket egyébként is meg kellene csinálni. Hozzátette:

Kettészakadt a mezőny

Minden ágazatban vannak jó szereplők, a bankoknak az ágazatok szintjén és más téren is egészséges egyensúlyt kell fenntartania. Még a nehézségek idején is lehet találni olyan cégeket, amelyek jobban elmerülnek a lehetőségekben és tudatosan gondolkodnak, a hosszútávon túlélő szereplőket kell megtalálni – mondta el Szerdahelyi Róbert, az Erste Bank KKV Igazgatóságának igazgatója. Hozzátette:

A mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén is kettészakadt a mezőny, vannak jól teljesítő és lemaradó szereplők egyaránt.

A száj- és körömfájásról elmondta: a negatívumok mellett a járvány kiváltott sok pozitív hatást is, példaként a járványvédelmet, telepi higiéniát és az erre összpontosuló menedzsment-figyelmet említette. Szükség van állami szerepvállalásra azért is, mert az érintett ágazat nem gyorsan forgó szektor.

Szerdahelyi RóbertSzerdahelyi Róbert

A pályázat mindenképpen kell

A pályázatok kapcsán elmondta: a tisztán piaci finanszírozás helyett érdemes mindenképpen megvárni a pályázatokat, a beruházások pedig nem megkerülhetők.Kiemelte: a termálvíz hasznosítása a kertészetben Magyarország számára komoly előny, amellyel nem rendelkezik Lengyelország, Ausztria és Hollandia sem. Ez óriási lehetőség, de nagy lemaradásban vagyunk ezen a téren.

Odáig nem szeretnénk eljutni, hogy a friss zöldségek esetében masszívan importra szoruljon az ország.

A mezőgazdaság más az elbírálás során is

Az agráriumban jóval nagyobb a magyar tulajdonosi kör, ez jóval nagyobb elkötelezettséget jelent és sokkal inkább fordulnak a hazai bankokhoz, ráadásul vannak ebben az ágazatban speciális mutatók is, amelyek a mezőgazdaság tevékenységéhez igazodik, ezért még a rideg szabályokon is túl tudunk lépni – mondta el Takáts Zsolt, a Raiffeisen Bank ügyvezető igazgatója. A járványokkal kapcsolatban kijelentette:

A pályázatok kapcsán elmondta: a számítás teljesen más nyertes és elutasított pályázat esetén is, de ilyenkor eltér a megvalósítandó beruházási csomag is, amelyhez ráadásul a bankok változatos finanszírozást tudnak nyújtani. A szereplők mindkét változattal számolnak. Hozzátette: ahol a szakértelem, a dinamikus vezetés koncentrálódik, ott sikerrel járnak a szereplők is.

Takáts ZsoltTakáts Zsolt

A járvány áttételesen is hat

A növénytermesztés egy nullától 10-ig terjedő skálán 6-os feletti, tehát az átlagnál jobb, az állattenyésztés 5-6 körüli, az élelmiszeripari cégek az 5-ös osztályzatot érnének el, ha a nulla csődöt, a 10-es pedig a legjobb eredményt jelentené – mondta el a fórumon Szilágyi Péter, a Coface kockázatkezelési vezetője.

Az állategészségügyi járványok sokat rontottak a helyzeten, nem csupán a közvetlenül érintett cégek esetében, egyelőre nagy kérdés, hogy az ellátási láncokat hogyan érintette a madárinfluenza és a száj- és körömfájás. Május végén fogjuk látni, hogy magunk mögött tudtuk-e a járványt és csak utána derül ki, hogy az exportkorlátozásokat megszüntetik-e. Mint fogalmazott:

Azon cégek, amelyek nem csak állattenyésztéssel foglalkoznak, hanem több lábon állnak, csökkenthetik a kockázatokat, ők saját magukat ki tudják gyógyítani.

A pályázatok kapcsán a felelősséget hangsúlyozta és elmondta: úgy kell növelni a kapacitásokat, hogy közben a hatékonyságot is javítsuk.

Szilágyi PéterSzilágyi Péter

Izgalmas kettőséget élünk

A hitelezés kapcsán erős kettősséget lát az ágazatban Leskó Tamás, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) üzleti ügyvezető igazgató-helyettese. Mint elmondta, a kockázatok, a kihívások erősödtek és sokasodtak, az állatbetegségek például a feldolgozó cégeknél is kedvezőtlen hatásokat eredményeznek és ilyen áttételes hatásokat gyakorol az élelmiszeriparra a klímaváltozás is.

A KAP Stratégiai Terv forrásbőségére hatalmas igény van a cégek részéről. Vagyis más ágazatok számára nem elérhető forrásbevonási lehetőség van a fokozott kockázatok mellett, ezért izgalmas időket élünk.

A pályázatok kapcsán hangsúlyozta: a megalapozott, hatékonyságot javító projekteket érdemes megvalósítani, komoly felelősség jelentkezik az ügyfelek, az elbírálás és a bankok részéről is, hogy ezeken legyen a hangsúly. Jó példaként az energiahatékonyság javítását emelte ki.

Leskó TamásLeskó Tamás

A Portfolio AgroFood 2025 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

Címlapkép forrása: Berecz Valter
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Miért elixír az Elixir® (x)

A foszfonát gombaölő szerek hatásmechanizmusa régóta viták és rejtélyek forrása. Egyes tudósok úgy vélik, hogy ezeknek a termékeknek a legtöbb gombaölő hatása közvetlenül a gomba kórokozójára vonatkozik; míg mások azt gyanítják, hogy a gombára gyakorolt közvetlen hatás és a gazdaszervezet természetes védekezésének stimulálása együttesen megelőzi a betegségeket.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?