Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Az önkéntesek munkájának köszönhetően nagy sikerrel zárult az idei szezon is a Szúnyogmonitor programnál – írta a napokban a "szúnyogvadászoknak" Garamszegi László Zsolt, a program projektvezetője, aki levelében részletesebb tájékoztatást is nyújtott arról, hogy milyen segítséget jelentett az önkéntesek adatszolgáltatása.
A beküldött fotók sokat segítettek
Az önkéntesek az elmúlt években fényképeket készítettek a vélhetően inváziós szúnyogfajokról, sőt, többen elhullott rovarokat is beküldtek a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatóhelyeként működő Ökológiai Kutatóközpontjának. A megfigyelésekről küldött fényképeket a kutatók érdemben megvizsgálták, és a rendszertani beazonosítás eredményéről már korábban emailes visszajelzést is küldtek a résztvevőknek.
A projektvezető levelében megköszönte az együttműködést minden résztvevőnek, és hangsúlyozta: a bejelentések fontos segítséget jelentettek a hazánkban megjelenő és terjedő inváziós csípőszúnyogok tudományos vizsgálatához. A lakossági megfigyelések segítségével sikerült feltérképezni a fajok elterjedését, és a kutatók ma már folyamatában tudják követni a terjedés térbeli és időbeli változásait. A lelkes állampolgárok által beküldött adatok alapján készült térképeket és egyéb látványos grafikákat, dinamikus térképeket bárki megtekintheti a Szúnyogmonitor honlapján.
Kutatásaink során beazonosítottuk azokat az ökológiai feltételeket, így például a csapadékmennyiséget, valamint az élőhelytípust, amelyek kedveznek az inváziós szúnyogok megtelepedésének. Ennek köszönhetően ma már jól ismerjük e fajok környezeti igényeit. Jelen pillanatban olyan előrejelző módszereken dolgozunk, melyek a megfelelő környezeti háttértényezők ismeretében megjósolják a további elterjedési mintázatokat. Legfőbb eredményeinket már a nemzetközi szakirodalomban is közzétettük, és az inváziós fajokkal kapcsolatos kutatásainkkal részt veszünk hazánk legnagyobb Nemzeti Laboratóriumának programjában.
- fogalmaz a levél.
Egyelőre nincs járványveszély
A projektvezető megjegyzi azt is, hogy a lakossági megfigyelésekre alapozva ma már hatékonyan tudják a terepi mintavételezéseinket szervezni. Nagy szükség van ugyanis arra, hogy a fényképes észleléseken túl, szabadban fogott példányokat is begyűjtsenek. A befogott példányok genetikai szűrésével tudják megállapítani, hogy milyen vírusokat vagy egyéb, emberi, illetve állati egészséget veszélyeztető kórokozókat hordoznak a hazai inváziós fajok.
Eddigi vizsgálataink alapján elmondható, hogy a magyarországi inváziós csipőszúnyogok nem terjesztői például a nyugat-nílusi láznak. Tervünk, hogy e kutatások kiterjesztésével egy hatékony előrejelző rendszert építsünk ki, hogy a felesleges pánikhelyzetet elválasszuk a valós járványügyi fenyegetettségtől.
áll a levélben.
A lakosság további segítségét kérik
A projektvezető felhívja a figyelmet arra is, hogy az inváziós csipőszúnyogok folyamatos monitorozásához, a Szúnyogmonitor térképező tevékenységének és a tudományos kutatás fenntartásához elengedhetetlen a lakosság további támogatása.
Égető szükség van az Önök megfigyeléseire, mert ez minden további tudományos és gyakorlati lépésnek az alapja. Ezért nagy segítség lenne számunkra, ha a jövőben is jelezné észleléseit felénk. Kérjük, küldjön nekünk továbbra is fényképeket minden évben, de akár egy évben többször is, bármerre is jár az országban.
A projektvezető egyben a lakosság közreműködését is kéri egy felmérés elkészítéséhez, melyben az önkéntesek adatbeküldési szokásait meghatározó tényezőket vizsgálják. A rövid, névtelen kérdőívet itt lehet kitölteni.