Megvan a megállapodás: ez az egész világra hatással lehet

Megvan a megállapodás: ez az egész világra hatással lehet

agrarszektor.hu
A világ vezetői megállapodtak egy új, átfogó éghajlatvédelmi finanszírozási csomagról az ENSZ Cop29 klímakonferenciáján Bakuban. A megállapodás értelmében a fejlődő országok 2035-ig évente legalább 1,3 milliárd dollár támogatást kapnak az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való átálláshoz és a klímaváltozás hatásainak kezeléséhez. A csomag azonban vegyes fogadtatásra talált, és számos kritika érte mind a fejlődő országok, mind a környezetvédő szervezetek részéről - írja a The Guardian.

A megállapodás részletei szerint a teljes összegből csak 300 milliárd dollár érkezik majd közvetlenül a fejlett országoktól támogatások és kedvezményes hitelek formájában. A fennmaradó részt magánbefektetőktől és egyéb, még nem véglegesített forrásokból kell előteremteni. A világ legszegényebb és legsebezhetőbb országai küzdöttek a két hete tartó zűrzavaros tárgyalások során a csúcstalálkozón azért, hogy a pénz nagyobb szelete közvetlenül a fejlett országokból jöjjön. Azt is szerették volna, hogy a rendelkezésre álló finanszírozás nagyobb része a leginkább rászoruló országokba kerüljön, ahelyett, hogy a nagyobb feltörekvő gazdaságokkal, például Indiával osztanák meg.

EZ IS ÉRDEKELHET

Számos fejlődő ország, köztük India, Bolívia, Kuba és Nigéria elégedetlenségét fejezte ki a megállapodással kapcsolatban. India az utolsó pillanatban is kifogást emelt, de nem tudta megakadályozni az egyezmény elfogadását. A környezetvédő szervezetek szintén kritizálták az alkut. Claudio Angelo, a brazil Observatorio do Clima munkatársa szerint:

A gazdag országok 150 évet töltöttek a világ légkörének kisajátításával, 33 évet tétlenkedtek az éghajlatvédelmi intézkedésekkel kapcsolatban, és három évet tárgyaltak a pénzügyi megállapodásról anélkül, hogy számokat tettek volna le az asztalra.

A konferencia házigazdáját, Azerbajdzsánt is bírálatok érték a lebonyolítás miatt, tekintettel az ország erős fosszilis tüzelőanyag-függőségére. Szaúd-Arábia szerepét is többen kritizálták, amiért megpróbálta gyengíteni a fosszilis tüzelőanyagokról való átállásra vonatkozó korábbi kötelezettségvállalásokat. Az Egyesült Államok és Kína, a két legnagyobb kibocsátó ország, ezúttal kevésbé volt látható a nyilvános tárgyalásokon. A megállapodás értelmében Kína önkéntesen járulhat hozzá a fejlődő országok klímafinanszírozásához, szemben a gazdag országok kötelező hozzájárulásával. Ani Dasgupta, a World Resources Institute vezérigazgatója pozitívumként értékelte, hogy a megállapodás legalább megháromszorozza a fejlődő országokba áramló klímafinanszírozást. Ugyanakkor hozzátette:

A 300 milliárd dolláros cél nem elég, de fontos előleg egy biztonságosabb, igazságosabb jövő felé.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Föld

Milyen lehetőségek rejlenek az agroPV-ben?

Az agrofotovoltaikus rendszerek olyan megoldások, ahol a földterületen mezőgazdasági tevékenységet és napelemek segítségével villamosenergia-termelést együttesen végeznek.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?