Ez durva: nem is gondolnád, mit szabadítanának a legelőkre az ausztrálok

Ez durva: nem is gondolnád, mit szabadítanának a legelőkre az ausztrálok

agrarszektor.hu
A Sydney-i Egyetem kutatói egy olyan robotot fejlesztettek ki, amely jelentősen megváltoztathatja a szarvasmarhatartás gyakorlatát. A SwagBot névre keresztelt autonóm gép képes önállóan terelni a marhákat, felmérni a legelők állapotát és figyelemmel kísérni az állatok egészségét. A fejlesztés célja a hatékonyabb és környezetbarátabb állattenyésztés megvalósítása - írta a Reuters.

Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A SwagBot első változatát még 2016-ban mutatták be, az a változat még csak egyszerű terelőrobotként funkcionált, ám azóta jelentős fejlesztéseken esett át: szenzorokkal, mesterséges intelligenciával és gépi tanulási rendszerekkel bővítették ki a képességeit. Az akkumulátorral működő robot most már képes meghatározni a legelő egészségét, típusát és sűrűségét, valamint monitorozni az állatállomány állapotát.

Salah Sukkarieh, a Sydney-i Egyetem robotika és intelligens rendszerek professzora, a SwagBot fejlesztését vezető tudós szerint amint a szarvasmarha hozzászokik a robothoz, követni fogja azt. A cél az volt, hogy az állatokat mindig a legelő megfelelő részébe tudják vinni, ahol jó fehérje, jó szénhidrát van. Ezt a feladatot pedig zökkenőmentesen, kerítések nélkül akarják megtenni.

A fejlesztés különösen fontos Ausztrália számára, amely a világ egyik legnagyobb marhahúsexportőre. Az országban mintegy 30 millió szarvasmarha él, gyakran hatalmas, száraz területeken, ahol a legelők minősége változó lehet. A gazdálkodók számára kihívást jelent a nagy zárt területeken belül az állatok legelésének irányítása, ami gyakran túllegeltetéshez és a talaj minőségének romlásához vezet.

Ez a robot lehetővé teszi számunkra, hogy valós időben, sokkal részletesebben felmérjük a legelőinket. Megtudhatjuk, mely legelőrészek a legtáplálóbbak, különösen, ha olyan szarvasmarháink vannak, amelyek vemhesek, és ezért magasabb minőségű táplálékra van szükségük

- jelentette ki Erin O'Neill, egy gazdálkodó, aki részt vett a robot bemutatóján.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?