Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A projekt keretében a kéttagú konzorcium az oltóanyag-előállítás szempontjából ideális, természetes (alacsony interferonszintű, illetve nagy víruskihozatalú) immunválaszra és növelt allantoistartalomra optimalizált, megfelelő fizikai tulajdonságokkal rendelkező vakcinatojás fejlesztését tűzte ki célul, kifejezetten erre szelektált, kiemelkedő tojástermelő képességű, speciális tenyészállományok kialakításával - írja közös közleményében az egyetem és a Bábolna Tetra. A kísérleti fejlesztést és ipari kutatási elemeket tartalmazó kutatási folyamat lényege immunológiai és genetikai alapon laboratóriumi, illetve egyéb műszeres mérésekkel meghatározni és kiválasztani a vakcinatojás előállítására legalkalmasabb pedigrévonalakat, lefolytatni az ezek meghatározásához szükséges utódteszteket, továbbá modellkísérletekkel, üzemi körülmények között tesztelni a keresztezésekből származó állományokat.
A konzorciumvezető a pedigré vonalait a termeléssel összefüggő értékmérő tulajdonságok mellett a vakcinatermelő képesség alapján is szelektálja, ami lehetővé teszi a külföldi oltóanyaggyártók igényeinek becsatornázását is.
A szakmai megvalósításban a Széchenyi István Egyetem konzorciumi partnerként a projektben előállított egyes keresztezési kombinációk tesztelését, modellkísérleteket, immunológiai vizsgálatokat, valamint technológiafejlesztési és laboratóriumi feladatokat végez. Ehhez többek között olyan speciális technikákat alkalmaz, mint a CT-röntgenvizsgálat és a nagy felbontásra, akár több tízezerszeres nagyításra képes pásztázó elektronmikroszkópia.
A kutatás-fejlesztés eredményeként várhatóan két új piacképes termék jön létre. Egyfelől a speciális vakcinatojás termelésére alkalmas tenyészállomány két genetikai változatban, másrészt az általuk termelt oltóanyag termelésére szolgáló, immunológiai szempontból optimalizált, növelt allantoistartalmú barna vagy fehér héjszínű, embrionált vakcinatojás (VacOvo). Utóbbi közvetlen felhasználói a hazai és külföldi vakcinagyártó cégek lehetnek.
A projekt megvalósulása összességében hozzájárulhat az egészséges élet megőrzését szolgáló megelőző, gyógyító és ellátó rendszerek kialakításához. A végeredmény várhatóan a humán oltóanyag-előállítás mellett az állatgyógyászat számára is hasznosítható lesz.