Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 22-ig!
Szeretnéd tudni, hogy miért van az, hogy sokaknál folyamatosan virágoznak a rózsák a kertben? Nos, nincs nagy titok, mindössze az a fontos, hogy mindig időben távolítsd el a növényről az elhalt, elszáradt rózsafejeket. Ha ugyanis nem foglalkozol ezzel, könnyen lehet, hogy az a rózsa életébe, egészségébe kerülhet - írja a balconygardenweb.com. Ha rendszeresen eltávolítod az elszáradt bimbókat, akkor sokkal több virágzó rózsád lesz a kertben.
Most akkor levágjuk vagy ne vágjuk?
A haldokló, halvány színű virág nagyon könnyen terjeszthet fertőzéseket, főleg ha jön egy kisebb-nagyobb eső. Mindez gombás betegségekhez és végül az egész szár elhalásához vezethet. Ezért mindenképp érdemes levágni az elszáradt fejeket, különben a növény az energiáit ennek megmentésére fogja fordítani, ahelyett, hogy új virágokat nevelne. Röviden az úgynevezett „deadheading” segít megőrizni a rózsakert rendezett és jól karbantartott megjelenését.
Hogyan távolítsuk el a halott virágokat?
Mielőtt elkezdenéd az elszáradt fejek eltávolítását, két dologra lesz szükséged: kesztyűre a tüskék miatt, valamint egy jó metszőollóra.
1. Elágazó, erősen virágzó rózsák
A sok elágazással rendelkező, erősen virágzó rózsák esetén óvatosan távolítsd el az egyes virágokat a szárról, vágd le őket metszőollóval. Vigyázz, az egészséges fejekben, illetve még fejlődő bimbókban nehogy kárt tégy! Ha egy elágazás minden virága sérült, akkor az alatta lévő első levelek felett vágd vissza a szárat.
2. Amikor csak egy bimbó nő a száron
Azokon a rózsákon, ahol csak egy virág található egy száron, sokkal könnyebb a dolgunk. Itt ugyanis egyszerűbb a metszés, mert csak egy bimbót kell levágnunk a szárról. Arra mindig ügyeljünk, hogy legalább két levelet hagyjuk a növényen a vágás alatt, hogy a szár egészségesen tudjon tovább fejlődni.
3. Futórózsák
A futórózsák hosszú, rugalmas szárral rendelkeznek, amelyeket érdemes rácsra vagy valamilyen keretre futtatnunk. Lényegesen kisebb bimbókat növesztenek, de egész nyáron és ősszel virágoznak. Az évente csak egyszer virágzó fajtáknál kevésbé fontos, hogy eltávolítsuk az elhalt bimbókat, hiszen a következő szezonig úgysem hoznak újat. Érdemes megvárni a virágzás végét és akkor levágni a virágokat. Ugyanakkor a többször virágzó fajták fontos a rendszeres metszés, hiszen ezzel segíthetjük a rendszeres virágzást.
Vannak olyan rózsák, amelyek folyamatos virágzásukról és alacsony karbantartási igényükről ismertek. Ezenkívül ellenállnak a betegségeknek, és egész szezonban virágoznak. Ezek elszáradt bimbói maguktól lehullanak idővel, ezért nem kell foglalkoznunk velük, mert rögtön friss virág váltja őket. Nyilván a gombás betegségek terjedésének megelőzését segíthetjük azzal, ha mi távolítjuk el az elhalt virágot, de vannak fajták, ahol nem kell azonnal cselekedni.