Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Az ősz a legalkalmasabb évszak arra, hogy az ember felkészítse a gyepet a téli, hideg időszakra, és megteremtse az egészséges és szép gyep alapjait a következő szezonra. Íme, néhány hasznos tipp az őszi gyepápoláshoz:
A lehullott levelek eltávolítása
Míg a leveleket a virágágyásokban meghagyhatjaz ember, mert természetes trágyaként és fagyvédelemként funkcionálnak, addig a szakértők azt javasolják, hogy a gyepről azonnal és rendszeresen el kell távolítani ezeket. Más növényekkel ellentétben ugyanis, amelyek télen nem növekednek, a fűfélék tovább nőnek. Ehhez fényre és oxigénre van szükségük. A sűrű lombtakaró csökkenti a fűfélék fényfelvevő képességét, a talajszellőzés hiánya pedig növeli a penész, a gombás fertőzés és más betegségek kockázatát. A gyepet ezért ősszel rendszeresen meg kell tisztítani a levelektől.
Hetente egyszer-kétszer el kell távolítani a leveleket a gyepről, akár levélgereblyével, akár fűgyűjtős fűnyíróval. Ez rendkívül egyszerű megoldás: az ember lenyírja a gyepet a szokásos módon, a fűnyíró a fűnyesedékkel együtt a leveleket is felaprítja és a gyűjtőzsákba gyűjti. A nyesedéket aztán teheti a komposztba, a szerves hulladékgyűjtőbe vagy például a virágágyásba, bokrok alá mulcsként. Ha valakinek nincs fűgyűjtős fűnyírója, akkor a mulcsozás is egy lehetőség kisebb mennyiségű levél esetén: a 3 az 1-ben funkcióval rendelkező fűnyírók egyetlen gépben egyesítik a vágást, a gyűjtést és a mulcsozást.
A fűnyírás
Az őszi fűnyírást addig kell folytatni, amíg nő a fű. ilyenkor a vágási magasság körülbelül 4 cm legyen. Ha a fű túl hosszú, fennáll a veszélye, hogy a fűszálak letörnek és rothadásnak indulnak. De nem szabad túl rövidre se vágni a füvet az utolsó őszi nyíráskor. A 4 centiméteres magasságnál kevésbé lesz érzékeny a fagyra, és nagyobb eséllyel vészeli át a telet.
Ősszel tehát el kell távolítani a fűnyesedéket a gyepről, mivel azok a hidegebb időben lassabban bomlanak le. Ehhez célszerű fűgyűjtős fűnyírót használni.
A gyomok eltávolítása
Nincs mese, el kell távolítani a gyomokat a gyepről, ugyanis ezek tápanyagokat vonnak el a gyeptől, és a következő évben gyorsan terjedni kezdenek. A mélygyökerű gyomnövényeket, például a gyermekláncfüvet a főgyökérrel együtt kell eltávolítani. A gombabetegségek megelőzése érdekében fontos, hogy az ember a fertőzött növényi részekre is gondot fordítson.
Gyepszellőztetés
A gyepszellőztetést szeptember végéig kell elvégezni. Ennek során az ember eltávolítja a mohát, gyomokat és a parlagfüvet, így a gyep több levegőhöz jut és jobban fel tudja venni a tápanyagokat. A gyepszellőztetést időben kell elvégezni, hogy a gyepnek legyen ideje még tél előtt visszanőni, erősödni és regenerálódni. A legjobb időpont erre a szeptember. Célszerű gyeplazítót használni, de vigyázni kell arra, hogy az ember ne vágjon túl mélyre.
A szakértők szerint a gyeplazítás után a gyep kissé megviselt lesz, ezért érdemes ekkor újravetni. Erre a legjobbak a gyorsan csírázó gyepkeverékek, amelyek hamar kitöltik a meglévő hézagokat.
A gyepjavítás
A gyepjavításhoz nem kell mást tenni, mint felülvetni a csupasz foltokat. Minden átlagos használatban lévő gyepen előbb-utóbb lesz néhány kikopott folt. Ennek az oka lehet a forró nyár, ami az alapos öntözés ellenére is kárt okozott a gyepben. A tíz centiméternél nagyobb átmérőjű foltokat időben ki kell javítani, hogy az ember megelőzze a gyomok terjedését. Az ősz jó alkalom erre: a talaj még elég meleg ahhoz, hogy jó csírázási környezetet biztosítson, ugyanakkor a talaj nem szárad ki olyan gyorsan, mint nyáron. A speciális gyepfelújító magkeverékkel gyorsan felül lehet vetni a kisebb-nagyobb foltokat, így a gyep hamar visszanyerheti korábbi, egészséges és szép állapotát.
A hozzáértők úgy tartják, hogy az egyes vetőmagkeverékek a különböző adottságú területeken is jól használhatók: az árnyékos helyre szánt magkeverék törpe perjét tartalmaz, ami árnyéktűrő fűféle. A strapabíró gyepkeverék ideális minden olyan kertbe, ahol a fű rendszeresen erős igénybevételnek van kitéve, míg a gyeplazító keverék a gyeplazítást követő helyreállításra fejlesztették ki, amikor a cél a gyors növekedés, hogy a gyep minél előbb használható legyen. Bármelyik gyepkeveréket válassza is az ember, fontos, hogy olyan minősített vetőmag mellett tegye le a voksát, amely magas értékű összetevőket tartalmaz, amelyek támogatják a gyep természetes regenerálódását és javítják a talaj minőségét.
Gyeptrágyázás
A gyepet speciális őszi, magas káliumtartalmú gyeptrágyával kell megtrágyázni. Ennek oka, hogy a fűnek minden évszakban más és más igénye van. Míg tavasszal a tápanyagoknak az erős növekedést kell támogatniuk, ősszel a széllel és időjárással szembeni ellenállóképesség növelése a fontos. Az évszaknak megfelelő, magas káliumtartalmú őszi műtrágya megerősíti a gyepet, növeli a faggyal és a betegségekkel szembeni ellenállóképességet, és felkészíti a gyepet az őszi és téli fokozott igénybevételre. Az őszi gyeptrágyákat augusztustól legkésőbb november elejéig lehet használni.
Öntözés
Nem szabad elfelejteni, hogy a gyepet ősszel is öntözni kell. A gyepnek ugyanis még ősszel is megfelelő nedvességre van szüksége, különösen a hosszabb, száraz időszak alatt, ezért hetente egyszer vagy kétszer alaposan, a gyökerekig lehatoló vízzel kell megöntözni. Ez azt jelenti, hogy öntözésenként négyzetméterenként körülbelül 15 litert kell kilocsolni, ami elősegíti azt, hogy a fű gyökerei mélyebben nőjenek a talajba.
A fenti lépések segítségével az ember felkészítheti a gyepet a télre, és biztosíthatja azt is, hogy jövő tavasszal egészséges, zöld pázsitja legyen.