A párnacihából kénytelenek finanszírozni az őszi munkákat a gazdák

A párnacihából kénytelenek finanszírozni az őszi munkákat a gazdák

A magas inputköltségekre alacsony terményárak érkeztek, amely a magas kamatszintekkel párosulva különösen nehézzé teszi a szántóföldi növénytermesztés legköltségesebb időszakát, a hamarosan következő őszi munkálatok és vetés idejét. Számba véve a klasszikus finanszírozási eszközöket a tavalyi eredmény felhasználásától a terményértékesítésen át a banki forrásokig azt láthatjuk, hogy csak rossz vagy legalábbis elégtelen megoldásokat találunk. A jelek szerint rég nem látott mértékben fognak a termelők úgy dönteni, hogy személyes, illetve családi vagyonuk egy részét fordítják a következő hónapok költségeinek fedezésére.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 59 400 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Nincsenek könnyű helyzetben a szántóföldi növénytermesztők idén, főleg akkor nem, ha a nemsokára kezdődő őszi vetésszerkezet megtervezésére és annak finanszírozására gondolnak. A várakozásoktól jócskán elmaradó jövedelmezőség és a magas kamatok miatt ez ugyanis korántsem egyszerű feladat.

Rossz és rosszabb megoldások

A most következő őszi munkák finanszírozása elvben több forrásból is történhet. Kézenfekvően adódna az előző évi árbevétel, itt azonban máris komoly gondok vannak a magyar agráriumban. Részben a tavaly őszi munkák sokba kerültek, hiszen magas inputárak voltak, ez elvitte a megképződött nyereség jelentős részét. Ez amúgy sem volt magas sok szereplőnél, hiszen hiába voltak tavaly még magasak a terményárak, az aszály miatt az értékesíthető volumen volt kevés.

Idén általánosan tapasztalható, hogy az integrátorok is óvatosabbak a 2022-es tapasztalatok után. Mindez persze nem véletlen: az általuk kihelyezett vetőmag, műtrágya sok esetben egyáltalán nem hozta meg azt a hasznot, amit vártak, hiszen az aszály számos szereplőnél és több termény esetében egyszerűen nulla eredményt jelentett.

Vannak még rendezetlen számlák

Mindazok, akik egy integráció keretei között termelnek, fontolóra vették, hogy megállapodást kössenek a partnerükkel. Ilyen megegyezések szép számmal születtek, amely idén további nyomást helyez a gazdálkodókra.

Szóba jön még finanszírozó szereplőként az Európai Unió és a magyar állam is. Az uniós támogatások tavaszi részlete jobbára elment az akkori munkákra, a következő kiutalásra október 15-e után számíthatnak a termelők, addig pedig már fizetni kell a soron következő munkák költségeit.

Természetesen fontos finanszírozó szereplők a bankok, amelyen keresztül az állam szerepet vállalhat, a pénzintézetek esetében azonban általános, hogy a kedvezményes hiteleket jobbára már kihelyezték. Ezek pozitív hatást gyakoroltak ugyan, de a most következő nagy munkák finanszírozására már nem képesek hatni. A Baross Gábor terv forrásai ráadásul eleve áttételesen hatottak, a Széchenyi Kártya esetében pedig figyelembe kell venni, hogy kamattámogatott termékről van szó, amelynek felhasználása emiatt korlátozott, nem lehet a végtelenségig növelni annak a keretösszegét.

Inkább a befőttesüveg, mint a piaci kamatok

Ez természetesen nem vonzó a gazdáknak, hiszen éven belül nem reális ekkora kiadásnak a kigazdálkodása. Főleg úgy nem, hogy a terményárak nagyon alacsony szinteken vannak, hiába az aránylag jó termés, a jövedelem messze elmarad a termelők korábbi várakozásaitól. Értelmezhető profit például a búza esetében hektáronként 9 tonnás hozamnál van, erre a szintre azonban csak kevés termelő képes – az országos átlag 5,6 tonna körül alakul.

Ez a mennyiség egyébként a korábbi évek eredményeinél jobb, még ha el is marad a korábbi várakozásoktól. Nagyban rontja a helyzetet ugyanakkor az alacsony terményár, amely azt eredményezi, hogy még az idei évben sem lesz a búzán nyereség a gazdálkodók túlnyomó részénél.

Devizahitel vagy kótyavetye

Szóba jöhetnek még a devizaforrások, azon szereplők esetében, akiknek a bank számára is megnyugtatóan stabil euróbevétele van. Ez a komolyabb, közvetlenül exportáló termelők esetében jöhet szóba, nagyjából 5-6 százalékos kamat mellett, amely euró esetében magasnak számít, de még kigazdálkodható.

Nem véletlen, hogy 2008 óta a vállalati hitelezés terén is jelentősen visszaesett a devizaforrások kihelyezésének mértéke. Ez a forrásbevonás tehát a gazdálkodó szereplők kisebb részének érhetők csak el. Igaz, ezek a szereplők nagyok, amely enyhíthet az agrárium egészének helyzetén, gyökeres változást azonban nem képes elérni ez a megoldás sem.

Adódik persze a lehetőség, hogy a most betakarított kalászos termés egy nagyobb részét értékesítsék a termelők az őszi költségek fedezésére. Ez az önmagában természetes jelenség azonban idén rossz üzletnek bizonyul: az alacsony terményárak miatt vélhetően csak annyit adnak el a gazdák az új termésből, amennyit feltétlenül muszáj. Már, ha tudnak: a piacot ugyanis nem csak alacsony árak, hanem a vevők részéről mutatott lanyha érdeklődés is jellemzi.

Kinyílik a párnaciha

Itt a 2021-es évből, illetve a még korábbi esztendőkből megképződött eredményről van szó, amelyek jelenthetnek még némi mozgásteret. Beszédes jelenség például az, hogy a meghirdetett állami földek csak mintegy felére érkezett ajánlat, és abból is sokan visszatáncoltak inkább. Vélhetően ezek a szereplők érezték, hogy a családi pénz másra kell most, nem pedig a mégoly vonzó, egyszeri lehetőséget jelentő földvásárlásra.

Nem ritka ugyanis az, hogy egy termelő agrárvállalkozás a cég tulajdonosának földjeit bérli. A két jogi entitás ugyan elkülönül, de a pénz így „családban marad”, ezáltal pedig a tulajdonos vagy tulajdonosok magánvagyonukból tehetnek pénzt a termelő vállalkozásaikba.

Így is lesz folytatás

Természetesen a nehézségek most is az agrárium jellegéből adódnak, ebben a „bizniszben” ugyanis fokozottan érvényes, hogy nem egy szezonban kell vizsgálni a jövedelmezőséget, hanem inkább 3-5 éves periódusokban. Az idei év azonban túlmutat a szokásosan előforduló gyengébb esztendőkön: a magas inputárakra érkező alacsony terményárak – kedvezőtlen kamatkörnyezet mellett – olyan hatást eredményeznek, amelynek révén a tartalékok bevonása marad lényegében az egyetlen járható út a termelők előtt a folytatás számláinak kifizetésére.

Ami biztos, hogy folytatás lesz. Bár a nehéz években mindig el-elhangzik a termelők szájából, hogy ősszel nem vetnek újra, és inkább pihentetik a földet, ez a lehető legritkább esetben történik így. Az olcsóbb vetőmaggal, a kisebb műtrágya-kihelyezéssel és általában a ráfordítások lehetséges kereteken belüli mérséklésével ugyan, de biztosra vehetjük, hogy ősszel is elkezdődik a felkészülés az egyelőre bizonytalan 2024-es évre.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?