Veszélyes kártevő pusztítja a magyar repcét: így lehet védekezni ellene

Veszélyes kártevő pusztítja a magyar repcét: így lehet védekezni ellene

agrarszektor.hu
A repcét tavasszal elsősorban kártevők veszélyeztetik, amelyek gyors fejlődésével párhuzamosan egyre aktívabbá válnak. Kiemelten fontos az ormányosok elleni védekezés, mivel lárváik jelentős károkat okozhatnak a szárban, gyengítve a növényt. Az eredményes növényvédelemhez előrejelzés szükséges, a tojásrakás előtti kémiai védekezés pedig kulcsfontosságú a kártevők elleni harcban.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

Talán a repce az egyetlen szántóföldi kultúra, melyben a kártevők több problémát okoznak, mint a kórokozók. A sikeres áttelelés után tavasszal az oldalhajtások védelme a legfontosabb. Az átlaghőmérséklet emelkedésével a repce gyors fejlődésnek indul, amivel párhuzamosan a kártevők aktivitása is növekszik. Emellett nem feledkezhetünk meg a fómás levélfoltosság és szárrák betegségről sem. A kórokozó már az ősz folyamán megjelenhet, azonban a kártétel döntő része tavasszal és nyár elején várható - írja a NAK.

A szárban jelentős kárt tehetnek az ormányosok. Két faj, a repce szárormányos (Ceutorhynchus pallidactylus)  és a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) különíthető el. Mindkét faj imágó alakban telel át. A repce szárormányos többnyire a repce táblán, vagy annak közelében az avarban, míg a nagy repceormányos az előző évi repcetábla talajában vészeli át a hideget. Az imágók az érési táplálkozás során a leveleket károsítják, de a becőkből és a virágból is táplálkozhatnak. A legnagyobb kárt a lárvák okozzák. A repce szárormányos tojásait a levélérbe helyezi, amiből a kikelő lárvák a szárban károsítanak. Ennek következtében a növény legyengül, szára megdőlhet, a becő idő előtt felnyílhat. A nagy repceormányos tojása ezzel szemben a szárban helyezkedik el. Kártétele súlyosabb, mint a repce szárormányosé, mivel a szár deformálódását és felnyílását is okozhatja.

EZ IS ÉRDEKELHET

A leggyakrabban színcsapdát alkalmaznak, ami lehet sárga tálcsapda vagy sárga ragacslap. Az előrejelzést a növények szárának átvizsgálásával is érdemes kikészíteni. A védekezést a tojásrakás előtt kell megtenni, mivel a növényben lévő tojás és lárva ellen már hatékonyan nem lehet védekezni. A növényvédőszeres kezelés előtt érdemes figyelembe venni más, későbbi kártevő elleni inszekticides védekezést is, mivel számos készítmény csak korlátozott időben és meghatározott alkalommal juttatható csak ki. Kémiai védekezésre néhány hatóanyag (acetamiprid, cipermetrin, deltametrin, flupiradifuron, eszfenvalerát, etofenprox, gamma-cihalotrin, tau-fluvalinát) alkalmazható.

EZ IS ÉRDEKELHET
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?