Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A tavaszi esők megérkezése fellélegzést hozott a hazai növénytermesztők számára. Petőházi Tamás szerint a csapadék sokat segített a növényeknek, különösen az őszi vetéseknek, de az ország délkeleti részére ezúttal is kevesebb jutott.
Nem volt optimális a tél, száraz volt, nem volt hótakaró, így ezek a tavaszi esők nagyon kellettek. Ha még egy-két ilyen ázás lenne, akkor már jó szezont zárhatnánk
- mondta.
Hozzátette: mivel tudni lehetett, hogy eső közeleg, a gazdák felpörgették a vetési munkálatokat, így jó ütemben kerültek földbe a tavaszi növények. Az ideális csapadékeloszlás azonban továbbra is ritka.
Jobb lenne, ha a záporok, zivatarok helyett országos, csendes, lassú, áztató esők esnének. De meg kell szoknunk, hogy most már a nyugati zivatarfelhők hoznak csapadékot, nem úgy, mint korábban. Az Alföld viszont még kritikus. A vízhiány tartós, az öntözés pedig továbbra is problémás, ezért egyre több gazda próbálkozik a termesztési szokások átalakításával. Csökken a kukorica vetésterülete, nő a napraforgóé és a szójáé. Tavaly ősszel pedig a repcevetés is visszaesett az időjárás miatt.
Azt is figyelembe kell venni, hogy nem mindenki képes megbirkózni a kihívásokkal. Nem túlzás azt mondani, hogy a szélsőséges időjárás felgyorsítja a generációváltást is, mindettől függetlenül a szakember megerősítette, hogy a hangulat egyelőre pozitív. A növénytermesztők bizakodnak, hogy májusban és júniusban további esők érkeznek, elkerülve a tavalyi aszály katasztrofális hatásait.
Tavaly ilyenkor is jól néztek ki az állományok, aztán jött a trópusi hőség, ami mindent tönkretett. Ha most nem lesz ilyen, akkor jó évünk lehet
- vélekedett.
A hosszú távú kilátásokat azonban továbbra is aggasztják a klímaváltozás hatásai. Egyes előrejelzések szerint akár 43-46 fokos hőmérsékletek is előfordulhatnak a nyári hónapokban. Petőházi Tamás szerint a meleg időjárással még nem is lenne gond, a baj az, ha másfél hónapig egy csepp eső sem esik. Mint mondta, ha hetente, tíznaponta lenne 10-15 milliméter eső, azzal kihúznák a növények.
A szakember összegzése szerint a mostani esők a megfelelő időben érkeztek, de a mezőgazdaság jövője csak akkor lesz kiszámíthatóbb, ha rendszeres és kiegyenlített csapadékeloszlás alakul ki - vagy sikerül korszerű, elérhető öntözési rendszerekkel pótolni a hiányt. Az agrárium pedig egyre inkább időjárásfüggővé válik, és a klímaváltozás hatásai már nem a jövő problémái, hanem a mindennapi döntések részei.