Jurij Szljuszar rosztovi kormányzó május 19-én rendeletben hirdette ki a mezőgazdasági vészhelyzetet a tavaszi fagyok következtében, és utasította a helyi hatóságokat a károk felmérésére. A vészhelyzet lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy kártérítést igényeljenek. Az időjárással kapcsolatos biztosítási kifizetések 76%-kal nőttek 2024-ben.
Anatolij Kolcsik, az Orosz Gabona Szövetség helyi szervezetének vezetője a Vedomosti napilapnak nyilatkozva elmondta, hogy a fagyok mellett a csapadékhiány tovább fogja csökkenteni a termést. Mint mondta, a problémák nemcsak az őszi, hanem a tavaszi vetéseket is érintették. Egyszerűen nem lesz elég idejük megerősödni. Csak a talaj felső rétegei rendelkeznek elegendő nedvességgel.
Andrej Szizov, a Sovecon tanácsadó cég szakértője szintén az esőhiányt nevezte meg a rosztovi termést fenyegető legnagyobb veszélynek, és megerősítette, hogy a hozamok várhatóan csökkenni fognak. Ahogy fogalmazott,
összességében a helyzet javult a közelmúltbeli esőzésekkel, de ez messze nem elegendő. A potenciális hozam átlag alatti.
Rosztov a harmadik orosz gabonatermesztő régió, amely mezőgazdasági vészhelyzetet hirdetett az április végi és májusi fagyok után. A másik kettő Voronyezs és Belgorod volt. A régió gabonatermelése tavaly 22%-kal csökkent, miután Rosztovot tavaszi fagyok, majd aszály sújtotta, a búzatermés pedig 38%-kal esett vissza.
Oroszország, a világ legnagyobb búzaexportőre teljes gabonatermése közel 14%-kal csökkent 2024-ben. Februárban a helyi hatóságok azt jósolták, hogy az idei termés Rosztovban 13,7 millió tonna lesz, ami 20%-kal több, mint 2024-ben.
Olga Gorbanyeva, Rosztov első mezőgazdasági miniszterhelyettese a régió költségvetésének nyilvános meghallgatásán úgy fogalmazott, hogy a helyzet idén is feszült marad, mind az időjárási, mind a gazdasági paraméterek tekintetében. A miniszterhelyettes szerint a régió mezőgazdasági ágazatának nyereségrátája 2024-ben 16%-ról 8%-ra csökkent. Hozzátette, hogy a gabonatermelés költségei tavaly 35%-kal nőttek, míg a bevételek csak 13%-kal emelkedtek.
Okszana Lut orosz mezőgazdasági miniszter a múlt héten kijelentette, hogy a májusi fagyok okozta terméskárok idén nem jelentősek, és a becslések szerint csak a tavalyi károk mintegy 10%-át teszik ki. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a talaj nedvességhiánya jelenti a következő nagy kockázatot.