Ez zseniális: váratlan dolog derült ki a növényekről és a rovarokról

Ez zseniális: váratlan dolog derült ki a növényekről és a rovarokról

agrarszektor.hu
Új kutatás bizonyítja, hogy a növények és rovarok hangok útján kommunikálnak egymással, ami forradalmasíthatja a természetben zajló akusztikus kommunikáció megértését. A felfedezés jelentős következményekkel járhat a mezőgazdaság és a kártevők elleni védekezés területén is - jelentette a Reuters.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

A Tel-Avivi Egyetem kutatói által az eLife folyóiratban publikált tanulmány szerint a nőstény molylepkék képesek érzékelni a kiszáradó paradicsomok által kibocsátott ultrahangos vészjelzéseket, és ez alapján döntenek a tojásrakás helyéről. A molylepkek általában paradicsomra rakják petéiket, hogy a kikelő lárvák számára táplálékot biztosítsanak. A Rya Seltzer és Guy Zer Eshel által vezetett kutatás során először sikerült bizonyítani a növények és rovarok közötti akusztikus interakciót.

A kísérletben a kutatók két egészséges paradicsomot mutattak a nőstény molylepkéknek - az egyiknél egy hangszóró játszotta le a kiszáradó növény által rögzített hangokat, míg a másik csendes maradt. A molylepkek a csendes növényt részesítették előnyben, ami arra utal, hogy ezeket a jelzéseket használják az optimális tojásrakási helyek azonosítására.

További kísérletek megerősítették, hogy a molylepkék választását kifejezetten a hang befolyásolta, és csak a növényektől származó hangokra reagáltak. A felfedezés jelentős következményekkel járhat a mezőgazdaság és a kártevők elleni védekezés területén, új lehetőségeket nyitva a növények egészségének és a rovarok viselkedésének hang általi befolyásolására. Lilach Hadany professzor szerint ez csak a kezdet, és valószínűleg számos más állat is reagál különböző növények által kibocsátott hangokra.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?