Súlyos hírek érkeztek a magyar krumpliról: ennek a fele se tréfa

Súlyos hírek érkeztek a magyar krumpliról: ennek a fele se tréfa

agrarszektor.hu
Jelenleg hét-nyolcezer hektáron termesztenek itthon burgonyát, ami jelentősen elmarad a negyven évvel ezelőtti, mintegy százezer hektártól. Ennek okairól beszélt az MBH Bank agrár- és élelmiszeripari üzletágának szenior elemzője - olvasható az Infostart oldalán.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

Héjja Csaba elmondta, hogy a rendszerváltás idején, a téeszek felbomlásával először a felére, ötvenezer hektárra csökkent a termőterület. Majd ami még sokkolóbb, napjainkban már csak hét-nyolcezer hektáron termesztenek idehaza burgonyát. De ez is csökkenő tendencia, ugyanis 2020 fordulóján még tízezer hektár fölött volt ez a szám - tette hozzá a szakértő.

A termőterület fogyásának egyik oka az időjárásban keresendő. 2021 is meleg év volt, de 2022-ben már extrém hőség uralkodott nyáron, és 2024-ben is elég nagy volt a forróság. Héjja Csaba szerint az elmúlt pár évben azért került ki nagyobb arányban a vetésforgóból a burgonya, mert a hőség miatt kipárolgott a talajból a víz, nem esett megfelelő csapadék, így egyszerűen nincs a talajban tartalék.

EZ IS ÉRDEKELHET

A felelős gazdálkodók közül már csak azok foglalkoznak burgonyatermesztéssel, akik öntözni tudnak. Sokan viszont úgy látják, hogy már ezzel sem lesz rentábilis és fenntartható a burgonya termesztése. Az elemző szerint az, hogy a terület csökken, nemcsak magyar, hanem európai szinten is megfigyelhető jelenség.

Héjja Csaba a klimatikus viszonyok mellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a burgonyatermesztésnek nagyon magas a tőkeigénye. Például speciális kombájn kell a betakarításhoz. Továbbá egyre több olyan betegség jelent meg a klímaváltozás közvetett hatásaként, amelyek ellen növényvédő szerekkel lehetne védekezni, ám az EU-s szabályozás ezt mind inkább korlátozza, ami viszont egyre nagyobb fejfájást okoz a magyar gazdáknak - jelezte a szakértő.

A burgonyatermesztéshez három nagyon fontos dolog kell, amiben mi nem feltétlenül vagyunk most azon a szinten, ahol akár lehetnénk: víz, tőke és tudás

- mondta Héjja Csaba.

EZ IS ÉRDEKELHET

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. július 20. 14:02