Tarvágásra készül az állam a magyar erdőkben? - Aggódnak a természetvédők

Tarvágásra készül az állam a magyar erdőkben? - Aggódnak a természetvédők

agrarszektor.hu
Április 22-én, a Föld napján nyújtotta be az igazságügyi miniszter azt a példátlanul összetett törvényjavaslatot, ami környezet- és természetvédelmi szempontból kulcsfontosságú jogszabályok módosítását is tartalmazza, ezzel pedig tovább gyengítené hazánk természeti kincseinek megóvását. A törvényjavaslat többek között ellehetetlenítene fontos természetvédelmi hatósági eljárásokat, és bővítené a tarvágás lehetőségeit természetes erdeinkben. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország Alapítvány a miniszterelnöknek és az érintett minisztereknek küldött levélben tiltakoznak a törvényjavaslat ellen - emeli ki az MME közleményében.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A Föld napján, a környezetvédelem legfontosabb világnapján nyújtotta be Tuzson Bence igazságügyi miniszter azt a 258 paragrafusból álló salátatörvény-javaslatot, amely több ponton is gyengítené a természeti környezetünk védelmét biztosító jogszabályokat. A példátlan összetettségű törvényjavaslat a veszélyhelyzet várható megszűnésével összefüggésben került a döntéshozók asztalára. Célja, hogy a háborús veszélyhelyzet kapcsán kiadott ideiglenes rendeleteket véglegesítse, vagyis egy jelentős részét átültesse a normál jogrendünkbe. A törvényjavaslat a legkülönbözőbb jogszabályok módosítását tartalmazza, nem kíméli sem a környezetünk általános védelmét, sem a védett területeinket érintő jogszabályokat, ellenben bővítené a tarvágás lehetőségeit természetes erdeinkben. Különösen aggályos, hogy a törvényjavaslat olyan módosításokat is tartalmaz, melyek a veszélyhelyzet idején sem szerepeltek a hazai jogszabályokban - áll a sajtóanyagban.

EZ IS ÉRDEKELHET

A jövő generációk életminősége azon múlik, hogyan bánunk ma a természet kincseivel. A gyermekeink, unokáink erdeit nekünk kell felnevelnünk

- hangsúlyozta Éger Ákos, a Magyar Természetvédők Szövetsége ügyvezető elnöke.

Tűzifarendelet újratöltve

Bár a szóban forgó törvényjavaslat indokolása igen szűkszavú, a természetvédők úgy vélik, az egyik cél az, hogy törvénybe foglalják a hírhedt „tűzifarendelet” egyes, tarvágást megkönnyítő rendelkezéseit. A veszélyhelyzeti rendelet egyes intézkedéseit annak ellenére emelnék át a normál jogrendbe, hogy azok 2022-ben óriási társadalmi tiltakozást váltottak ki. A felháborodás hatására a kormány három éve még visszavonulót fújt, az agrárminiszter pedig 5/2022. (VIII. 16.) AM utasításában korlátozta a tűzifarendelet végrehajtását az állami tulajdonú erdőkben. Ez a korlátozás azonban a mostani törvényjavaslatot már nem érintené - így végleg zöld utat kaphat a tarvágás. A tűzifarendelet máshol is fennakadt: tavaly egy egyedi ügy kapcsán az Alkotmánybíróság megsemmisítette a veszélyhelyzeti rendelet egyik pontját, és a tarvágás utáni erdőfelújítás kapcsán lényegében kimondta, hogy még a különleges jogrendben fennálló kivételes helyzet sem indokolta az erdeink védelmét biztosító jogszabályok gyengítését.

EZ IS ÉRDEKELHET

Fontos hangsúlyoznunk, hogy az erdők természeti és gazdasági jelentősége mellett egyre komolyabb társadalmi figyelem irányul a fenntartható erdőgazdálkodásra. Megítélésünk szerint a tervezett módosítások olyan megoldásokat tesznek lehetővé az erdők gazdasági hasznosítása terén, melyek nem csupán a természeti állapot leromlásának veszélyét hordozzák magukban, de jelentős társadalmi elégedetlenséget válthatnak ki, mind a szabályozás, mind az erdőgazdálkodók vonatkozásában

- hívta fel a figyelmet Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület igazgatója.

Természetes erdeink és természetvédelmi területeink veszélyben

Nem a tűzifarendelet volt a közelmúltban az első Alaptörvény-ellenes kísérlet erdeink védelmének gyengítésére. Az erdőtörvény 2017-es módosítása már tartalmazott a mostani törvényjavaslatban szereplő, tarvágást könnyítő szabályokhoz kísértetiesen hasonló rendelkezéseket, amelyeket az Alkotmánybíróság szintén megsemmisített. A természetvédők korábban is tiltakoztak a 2009-ben széles körű szakmai konszenzus mentén megalkotott erdőtörvény csorbítása ellen: 2013-ban és 2017-ben is határozott politikai törekvések irányultak arra, hogy a vágásos erdőgazdálkodás korlátait fellazítsák.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ma már alig találunk háborítatlan, természetes erdőket hazánkban, a megmaradt néhány, értékes erdőfoltot pedig minden eszközzel kötelességünk lenne megóvni a környezetünk és saját magunk védelmében. Ennek ellenére még a védett és Natura 2000 területeken lévő, magas természetességű tölgyeseink és bükköseink többségében is vágásos erdőgazdálkodás folyik - még az olyan kiemelten fontos állami tulajdonú erdőkben is, mint a Budai-hegység vagy a Börzsöny, amelyek természetvédelmi és turisztikai szempontból is különösen értékesek. Teljes mértékben ellenezzük, hogy ezzel a törvénymódosítással a döntéshozók még tovább csökkentsék a tarvágás alkalmazásának korlátait

- mondta Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője.

A salátatörvényben szereplő javaslatok mindezen felül több más aggályos rendelkezést is tartalmaznak: többek között megszűnne a természetvédelmi hatóság jogköre annak eldöntésére, hogy mely tevékenység károsítja a védett területeket. Szintén fontos problémát jelentene, ha a Parlament megszavazná az erdők védelmét biztosító, a fakitermeléseket is kontrolláló bejelentési eljárás határidejét csökkentő törvénymódosítást - húzták alá a közleményben.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?