Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
A madárinfluenza már hosszú évek óta jelen van, az elmúlt években pedig rendre újabb variánsok jelentek meg, amelyek miatt időnként kiugróan sok állat pusztul el - írja a V4NA nemzetközi hírügynökségre hivatkozva a Magyar Nemzet. Így például 2021 októbere és 2022 szeptembere között Európában az eddigi egyik legnagyobb járvány söpört végig: több mint ötvenmillió madár pusztult el, egy részüket le kellett vágni, egy részük pedig vadon hullott el.
Martin Beer, a greifswaldi Riems-szigeten található Friedrich Loeffler Intézet virológiára szakosodott állatorvosa is megerősítette, hogy az utóbbi időszakban már nem csak a baromfiólakba tört be a madárinfluenza, az új variánsok ugyanis inkább a vadon élő madarakat támadják meg. Ráadásul a vírus egy ideje nemcsak a hideg hónapokban, hanem nyáron is megjelenik, ezért egyre tovább terjedhet.
A vírus minden eddiginél veszélyesebb a madarakra. Ez különösen igaz bizonyos madárfajokra. Ez az igazán drámai ebben a vírusban. Olyan fajokat is érint, amelyeknél ezt még soha nem láttuk, például az olyan dögevőknél, mint a keselyűk
- mondta Ursula Höfle állatorvos, aki a spanyolországi Castilla-La Mancha Egyetemen végez kutatásokat. Hogy mennyire halálos a vírus, az a madárfajtól függ, ugyanakkor a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy mivel több millió különböző fajú madár hullott már el madárinfluenzában, a vírus nagyon komolyan veszélyezteti a biodiverzitást Európában.
Mivel a korábbiakhoz képest más madárfajok is érintettek, a kutatók aggódnak amiatt, hogy a madárinfluenza most olyan területekre is átterjed, amelyeket korábban megkímélt a vírus, például Ausztrália vagy az Antarktisz, hiszen már most is vannak megbetegedések például Dél-Amerikában. Ugyanakkor ennél is aggasztóbb, hogy az emlősök is megfertőződhetnek a madárinfluenza kórokozójával, és elkaphatják a betegséget. Eddig ehhez a fertőzött madárral való közvetlen érintkezés volt szükséges. Most azonban több száz megbetegedés történt egy spanyolországi nyércfarmon, egy perui oroszlánfóka-kolóniában és a Kaszpi-tengeri fókák között.
Az emberek is megfertőződhetnek madárinfluenzával, közvetlenül a fertőzött madaraktól kell megkapniuk a kórokozót. Ám, ha kiderülne, hogy a vírus az emlősök között is átterjedt, az még nem adna okot nagyobb aggodalomra, a nyércek és az oroszlánfókák ugyanis más receptorokkal és immunrendszerrel rendelkeznek, mint az emberek, ezért fogékonyabbak a fertőzésekre. Ahhoz tehát, hogy a vírus emberről emberre terjedjen, még sokat kellene változnia - vélekednek a szakemberek.
Címlapkép forrása: MTI Fotó: Máthé Zoltán