Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A Rzeczpospolita szerint az, hogy Magyarország leállította a lengyelországi marhahús importját, válaszlépésnek tekinthető, miután Lengyelország korábban felfüggesztette a magyar hús-, szarvasmarha- és sertésexportot a Magyarországon kimutatott ragadós száj- és körömfájás miatt. A Lengyel Hússzövetség képviselője a lengyel lapnak úgy nyilatkozott
Magyarország importembargót vezetett be marha- és sertéshústermékeinkre, a válság fokozódik.
A lengyel vállalatok már mozgósítanak az ügyben, és a magyarországi nagykövetnél is közbenjárnak, mivel folyamatban lévő szállítmányok is érintettek. Ráadásul a döntés nem csak a lengyelekre vonatkozik:
A magyar kormány által csütörtökön kiadott rendelet Horvátországból, Csehországból, Szlovéniából és Romániából is megtiltja a ragadós száj- és körömfájásra fogékony állatok és termékek behozatalát. Ez egyértelműen válaszreakció a járvány kitörése után bevezetett kereskedelmi korlátozásokra.
A konfliktus előzménye, hogy Czesław Siekierski lengyel mezőgazdasági miniszter márciusban felfüggesztette a Magyarországról származó hús- és állatimportot, miután idehaza kimutatták a ragadós száj- és körömfájást. Hasonló intézkedéseket hozott több más ország is, köztük Nagy-Britannia, amely márciusban betiltotta a magyarországi és szlovákiai behozatalt.
A lengyel döntés mögött elsősorban az állattenyésztés védelme állt. A Lengyel Tejkamara becslései szerint akár napi 100 millió zloty veszteséget is okozhatna, ha a betegség elérné Podlasie régiót, ahol jelentős szarvasmarha-állományok találhatók.
A kereskedelmi kapcsolatok szempontjából Magyarország tavaly a hatodik legnagyobb élő szarvasmarha beszállító volt Lengyelország számára, 14 millió euró értékben, míg Lengyelország 9,1 millió euró értékű állatot exportált Magyarországra a Földművelésügyi Minisztérium adatai szerint.
A sertéshús-kereskedelemben ugyanakkor Magyarország fontos felvevőpiaca a lengyel termékeknek: 2024-ben 296 millió zloty értékben vásárolt lengyel sertéshúst, miközben Magyarország csupán 69 millió zloty értékben exportált ilyen termékeket Lengyelországba.