Kongatják a vészharangot: óriási veszélyben van az európai sertésállomány

Kongatják a vészharangot: óriási veszélyben van az európai sertésállomány

agrarszektor.hu
Az Európai Unió élelmiszerbiztonsági hatóságának volt vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a madárinfluenza-járvány átterjedése a sertésállományra súlyos veszélyt jelenthet a kontinensen. A szakember szerint ha a kórokozó elkezd keringeni a sertésekben, genetikai anyagot cserélhet az emberi influenzával, és emberről emberre terjedővé válhat - számolt be róla a Financial Times.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Bernhard Url, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) leköszönő ügyvezető igazgatója szerint Európa hatalmas sertésállománya "veszélyes víruslaboratóriummá" válhat, ha megfertőződik a terjedő madárinfluenza-járvánnyal, amely már átterjedt a baromfikra, szarvasmarhákra és juhokra is. A szakember hangsúlyozta, hogy a kontinensnek fokozott készültségben kell lennie, miután az Egyesült Államokban tömeges fertőzések történtek, és növekszik a félelem, hogy a kórokozó emberről emberre terjedő mutációvá alakulhat.

Az USA-ban 2023 márciusában kezdődött H5N1 járvány már 17 államban fertőzött meg tejelő szarvasmarhákat és mind az 50 államban baromfikat. Az amerikai hatóságok több tucat emberi fertőzést is megerősítettek, köztük egy halálesetet. Tavaly Oregonban két sertésfertőzést jelentettek, az Egyesült Királyságban pedig idén márciusban azonosították az első juhfertőzést.

A madárinfluenza különleges eset abban az értelemben, hogy egyre inkább terjed a madarakról az emlősökre

- nyilatkozta Bernhard Url.

Az EFSA volt ügyveztő igazgatója különösen aggasztónak tartja azt a kockázatot, hogy ha a kórokozó elkezd keringeni a sertésekben, genetikai anyagot cserélhet az emberi influenzával, és emberről emberre terjedővé válhat. A tudósok a sertéseket különösen veszélyes közvetítőnek tartják, mivel biológiájuk hatékonyan keverheti a madarak és emberek kórokozóit. Benhard Url szerint a H5N1 helyzet "viszonylag jól kontrollált" Európában, bár a baromfik közötti járványok már milliók leölését eredményezték. A hatóságok, köztük az ő ügynöksége is, biztonsági intézkedéseket vezetnek be, beleértve a gazdaságok bezárását és a felmerülő veszélyek értékelését.

A háttérben működik egy rendszer, amely monitorozza, felügyeli és gyűjti a vándormadarakból származó törzseket

- mondta Bernhard Url, aki több mint 11 év szolgálat után szeptemberben távozik posztjáról.

Európában más állati betegségek is fenyegetnek, köztük az afrikai sertéspestis, a kéknyelv-betegség és a száj- és körömfájás. Az éghajlatváltozás elősegíti a kéknyelv-betegséget hordozó csípőszúnyogok terjedését, amely potenciálisan halálos lehet juhok és szarvasok számára.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?