Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A bőrcsomósodáskór vírusa eddig főleg Afrikában és a Közel-Keleten fordult elő, június második felében azonban két európai uniós tagállamban, Olaszországban, majd Franciaországban is kimutatták jelenlétét az állategészségügyi hatóságok. A betegség vírusa elsősorban a vérszívó ízeltlábúakkal (szúnyogokkal, legyekkel vagy kullancsokkal), ritka esetekben állatról állatra terjed. A meleg és nedves idő különösen kedvező a bőrcsomósodáskór szempontjából, ugyanis ilyenkor megnő a terjesztésben szerepet játszó ízeltlábúak aktivitása. A fertőzött állatok lázasak, levertek és étvágytalanok lesznek. Szemük és orruk körül váladék jelenhet meg és előfordulhat súlyvesztés, valamint tehenekben a tejtermelés csökkenése. A legszembetűnőbb tünet az állatok testén megjelenő 2-5 cm-es csomók (nyakon, fejen, háton, lábakon, tőgyön, faron), amelyek hegesedéssel gyógyulnak - tájékoztat a Nébih.
A bőrcsomósodáskór vírusa embert nem betegít meg, sem a fertőzött állat, sem a fertőzött állatokból előállított élelmiszer nem jelent veszélyt emberre. A betegség elleni védekezés azért kiemelten fontos, mert gazdasági kártétele jelentős. Megjelenése – a közvetlen gazdasági veszteségek, mint például a tejtermelés csökkenése mellett – közvetett károkat is okoz: az élő állatok és termékeik kivitelének korlátozását eredményezheti az unión belül vagy az ún. harmadik országokba. Éppen ezért kiemelten fontos a bőrcsomósodáskór mielőbbi felismerése és terjedésének a megakadályozása. A hatékony felderítés érdekében Pásztor Szabolcs országos főállatorvos elrendelte a szarvasmarha- és bivalyszállítmányok fokozott állategészségügyi ellenőrzését.
A Nébih kéri, hogy gyanú esetén az állattartók haladéktalanul értesítsék az ellátó állatorvost vagy a területileg illetékes hatósági állatorvost.