Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 22-ig!
Halaszthatatlanná vált a liszt 27 százalékos jelenlegi áfakulcsának 5 százalékra csökkentése a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és -kereskedők Szövetsége (Gabonaszövetség) szerint. Az adómérséklés érdekében a napokban levelet írtak Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek - tájékoztatta az agrárszektor.hu-t a szervezet.
Mint ismert, az alapvető élelmiszerek közül az idén januártól a sertés tőkehús áfája csökkent 5 százalékra, 2017-től pedig a kormány bejelentése szerint a tejnél, a baromfinál és a tojásnál mérséklődik 5 százalékra a kulcs. A szintén alapvető élelmiszernek számító lisztre viszont - legalábbis az eddigi információk shzerint - továbbra sem terjedne ki az áfacsökkentés.
Iparági becslések szerint ugyanakkor a lisztpiacon a feketegazdaság részaránya ma már elérheti a 35 százalékot is, amellyel a tisztességesen működő vállalkozások nem tudnak versenyezni. Ezt bizonyítja az is, hogy az elmúlt években százmilliós nagyságrendű támogatásból korszerűsített malomipari vállalkozások jutottak csődbe.
Az ekáer jó eszköz az illegális lisztszállítmányok egy részének kiszűrésűre, de nem hozta meg a várt eredményt - állapítja meg a Gabonaszövetség, amely ezért is tartja megkerülhetetlennek az áfacsökkentést. Ráadásul egy ilyen lépéssel költségvetési bevételkieséssel sem kellene számolni, sőt a büdzsé összességében nyerhetne is az ügyleten - érvel a szervezet.
A szövetség kalkuláció szerint az éves hazai lisztfelhasználás mintegy 900 ezer tonnát tesz ki, amelyből csak 10-12 százalék jut el - zacskós lisztként - közvetlenül a fogyasztókhoz, míg a fennmaradó 800 ezer tonna tovább-feldolgozásra kerül. Így ez utóbbi lisztmennyiségből készülő termékek után változatlanul befolyna az áfa a költségvetésbe, vagyis tényleges adókieséssel csak a 10-12 százaléknyi, végső fogyasztásra szánt lisztnél kellene számolni, ha a liszt áfája 5 százalékra csökkenne.
Az áfamérséklés miatti bevételkiesés a 10-12 százaléknyi (100-110 ezer tonnányi) lisztnél a szövetség számításai szerint évi mintegy 2 milliárd forint lenne, de ezzel párhuzamosan a teljes lisztpiac kifehéredése legalább 3 milliárd forintos pluszbevételt generálna, vagyis a költségvetés helyzete végeredményben javulna. Emellett a liszt áfacsökkentése hozzájárulhatna a sütőipar fehéredéséhez is, illetve a fogyasztók biztonságos lisztellátása is javulna, mivel az áfacsalt lisztek eredete és minősége bizonytalan - hangsúlyozza a Gabonaszövetség.