Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Kína
A kedvező termesztési feltételek és a változatlan terület miatt 1,4 millió tonna marad a termelés. Az export várhatóan 3%-kal, 245 000 tonnás rekordmennyiségre emelkedik a Törökországba és az Egyesült Arab Emírségekbe irányuló szállítások miatt. Az import várhatóan továbbra is szerény, mindössze 15 000 tonna marad, mivel a fogyasztók továbbra is a hazai termést fogyasztják - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Egyesült Államok
Az előrejelzések szerint csak 1%-kal emelkedik a termelés 689 000 tonnára, mivel a magasabb terméshozamok több mint ellensúlyozzák a csökkentett termőterületet (amely 2000/01 óta bővül). A téli időjárás elegendő hideget biztosított, a csapadékos tél és tavasz pedig segített a talaj nedvességtartalmának feltöltésével a kaliforniai dióültetvényekben. Az előrejelzések szerint az export közel 15%-kal 450 000 tonnára emelkedik a nagyobb mennyiségű szállítmányok miatt, amelyek az Európai Unióba, Törökországba és az Egyesült Arab Emírségekbe irányultak. A fogyasztás várhatóan továbbra is magas marad 250 000 tonna, a készleteket várhatóan a második egymást követő évben alacsonyabbra prognosztizálják.
Chile
3%-kal emelkedik a termelés az előrejelzések szerint, 198 000 tonnás rekordra a kedvező termesztési körülmények és a termőterületek szerény növekedése miatt. Mivel szinte a teljes termelést a tengerentúli piacokra szánják, a kivitel várhatóan hasonló módon emelkedik az Európai Unió és Törökország stabil keresletének köszönhetően.
EU
Az előrejelzések szerint 8%-kal 150 000 tonnára csökken a termelés, mivel Franciaországban az aszály miatt visszaesett a termés mennyisége, míg Romániában, Spanyolországban és Olaszországban a termelés szinte változatlan marad. Az import várhatóan 11%-kal 300 000 tonnára emelkedik, elsősorban a fellendülő keresletnek köszönhetően.
Ukrajnában a 2022-ben betakarított 85 ezer tonnát követően az idei évre 80 ezer tonnás termést valószínűsít az USDA. Míg a világ egyik legjelentősebb dióimportőrénél, a várhatóan 115 ezer tonnás behozatallal kalkuláló Törökországnál a tavalyi 67 ezer után idén 70 ezer tonnás mennyiséget prognosztizálnak.