Nagy a baj: teljesen eltűnt több tó is Magyarországon

Nagy a baj: teljesen eltűnt több tó is Magyarországon

agrarszektor.hu
Egyre csak súlyosbodik az aszályhelyzet, amely sajnos már egyre több álló- és folyóvizünk ökoszisztémájára is kihat. Gondoljunk csak vissza, két hónappal ezelőtt még a Balaton átlagos vízszintje is 120 centiméter körül mozgott, mostanra ez az érték 91 centiméterre csökkent. Hazánk legnagyobb állóvizét azonban nem fenyegeti kiszáradás, 2003-ban például 23 centiméterre apadt a tó átlagvízszintje.

Extra Early Bird jegyek az Agrárszektor 2025 konferenciára!

Szerezze meg jegyét most még Extra Early Bird áron a december 3-4. között megrendezésre kerülő siófoki Agrárszektor 2025 konferenciára, ahol kistermelők és fiatal gazdák most 64.900 Ft + áfa összegért vehetnek részt az év egyik legnagyobb és legrangosabb agráreseményén! A konferencia értékelést ad az agrárium helyzetéről, egyúttal pedig felvázolja az ágazat előtt álló rövid- és hosszú távú fejlesztési és kitörési lehetőségeket, illetve bemutatja a vállalkozások üzleti döntéseihez szükséges mértékadó prognózisokat.

A kisebb tavakról viszont már nem mondható el mindez. Az ország aszály által egyik legjobban sújtott területén, a Kakasszéki szanatóriumtól a Gyopárosi tavakig húzódó, mintegy 2 és fél kilométer hosszan elnyúló Kakasszéki-tavakból mostanra szinte teljesen eltűnt a víz. A tó medrében mindössze egy-két víztócsa emlékeztet arra, hogy itt legalább 50-60 centiméteres összefüggő víznek kellene állnia. A tó kiszáradásával együtt sajnos sok hal, hüllő és kétéltű elpusztult, lassan eltűnnek a madarak, továbbálltak az itt élő gerincesek. A tó helyzetén csak egy hosszabb, esős időszak tudna segítene, erre egyelőre azonban nincs esély - írja az Időkép.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?