2024. december 12. csütörtök Gabriella
Káros anyagok halmozódtak fel a földekben: ezt már mi is megérezhetjük

Káros anyagok halmozódtak fel a földekben: ezt már mi is megérezhetjük

Farkas Alexandra
A szántóföldeken és a talajokban felhalmozódó mikro- és nanoműanyagok a méhek és más hasznos beporzó rovarok életét is megkeserítik egy új tanulmány szerint. Az apró plasztikdarabkák súlyosan befolyásolják viselkedésüket és egészségüket, ami komoly kockázatot jelent a globális élelmiszerellátás biztonságára nézve.

Ahogy a kutatások egyre mélyrehatóbban vizsgálják a mikro- és nanoműanyagok környezeti jelenlétének következményeit, úgy bontakozik ki egyre világosabban, hogy ezek a szabad szemmel láthatatlan töredékek milyen szerteágazó és összetett szennyezést jelentenek a környezet, a vizek és az élelmezésbiztonság számára. Ott vannak ráadásul az ivóvízben is, miközben hosszú távú egészségügyi hatásaikról még mindig nincs elegendő információnk.

EZ IS ÉRDEKELHET

A mezőgazdasági szektor is rendkívül sokféle műanyagot használ, így a mikro- és nanoműanyagok többek között a különféle zsákokból, fóliákból, tálcákból, flakonokból, csövekből, de még a vízből és a levegőből is a földekre és a beporzók szervezetébe kerülhetnek. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) adatai szerint a világon éves szinten körülbelül 12,5 millió tonna műanyagot használ fel az agrárium, amiből a fóliasátrak 3,5 millió tonnát, a mulcsfóliák 2,5 millió tonnát, a különféle csövek, zsinórok és hálók 2,5 millió tonnát, a silófóliák pedig 1,4 millió tonnát tesznek ki.

A használatban lévő műanyagok az UV-sugárzás és az időjárási elemeknek való kitettség miatt folyamatosan aprózódnak, a belőlük származó darabkák pedig felhalmozódnak a talajban. Azt pedig már számos kutatás igazolta, hogy ezek a plasztikdarabkák életteret biztosítanak a kártevők és a kórokozó mikroorganizmusok számára, sőt a különféle állatfajok el is fogyaszthatják vagy akár fészek építésére is felhasználhatják azokat.

EZ IS ÉRDEKELHET

A kutatók szerint a mikro- és nanoműanyagoknak való kitettség tovább súlyosbítja más környezeti stresszfaktorok, például a növényvédő szerek vagy a gombák és más kórokozók által jelentett fenyegetéseket, főként ha a beporzók szervezetébe kerülő műanyagrészecskéken különféle vírusok is megtelepednek. Az ilyen forrópontoknak nevezett területek különösen súlyos hatást gyakorolhatnak a beporzók közösségére és ezáltal befolyásolhatják az élelmiszerellátás stabilitását is.

A káros hatások léte vitathatatlan, további kutatások szükségesek azonban ahhoz, hogy a poszméhek és más beporzók esetében még pontosabban megértsük a mikro- és nanoműanyagok szervezetükbe kerülésének módját és ott kifejtett hatásait. Ezek az információk ugyanis mind a mezőgazdasági ökoszisztémákat, mind az élelmezésbiztonságot érintő jövőbeli kockázatok értékelése szempontjából kulcsfontosságúak.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?