Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A 2026-ban induló művelet az új EU Vízállóképességi Stratégia kulcsfontosságú része lesz. A stratégiát, amelyet az előző Bizottság vitatott módon félretett, várhatóan június 4-ig mutatják be, és célja az egyre súlyosbodó árvizek, aszályok és növekvő vízszennyezés kezelése Európa-szerte. A tervezet hangsúlyozza, hogy a szennyezés-mentesítésnek a "szennyező fizet" elvet kell követnie, és közpénzeket csak az úgynevezett "árva területekre" fordítanának, ahol nem azonosítható felelős fél. A Bizottság becslése szerint a PFAS-szennyezés európai megtisztításának költsége évi 5-100 milliárd euró között mozog. Csak a vízágazat akár évi 18 milliárd euró többletköltséggel szembesülhet az ivóvízkezelés miatt, míg a szennyvíz- és szennyvíziszap-kezelés költségei várhatóan még magasabbak lesznek.
A tervezett kezdeményezések között szerepel egy 2026-ban induló köz- és magánszféra közötti partnerség, amely a PFAS és más tartós vegyületek kimutatására és megtisztítására összpontosít. A kezdeményezés összhangban lesz az EU nemrég felülvizsgált ipari kibocsátásokra, ivóvízre és szennyvízre vonatkozó jogszabályaival, és célja az innováció és a piacfejlesztés előmozdítása az európai vízágazatban.
Az innováció és a digitalizáció elengedhetetlen a PFAS és más mérgező mikro-anyagok eltávolításához
- jegyzi meg a Bizottság a tervezetben, hozzátéve, hogy a biológiai alapú technológiák hosszú távú megoldásokat kínálhatnak.
A dokumentum kiemeli továbbá a szennyvízágazat energiasemlegességének elérését és az integrált városi vízgazdálkodás javításának fontosságát. A stratégiában szereplő PFAS-intézkedések kiegészítik az EU REACH keretrendszerének folyamatban lévő felülvizsgálatát, amelyet von der Leyen elnök 2024-2029-es politikai iránymutatásai is körvonalaznak, és amelyek szintén hamarosan felülvizsgálatra kerülnek. 2025 végéig a Bizottság átfogó korlátozást kíván elfogadni a tűzoltóhabokban használt valamennyi PFAS-ra vonatkozóan, amelyeket a PFAS-kibocsátások egyik fő forrásaként azonosítottak.
A PFAS és más rendkívül tartós szennyező anyagok továbbra is felhalmozódnak az EU vizeiben, az egészségügyi vonatkozású költségek becslések szerint évi 52-84 milliárd eurót tesznek ki. A Zéró Szennyezési Cselekvési Tervvel összhangban a Bizottság monitoring- és előrejelző rendszert is javasol a víz- és tengeri szennyezés forrásánál történő kezelésére, hangsúlyozva, hogy "sürgős intézkedésekre van szükség az újonnan megjelenő szennyező anyagok kezelésére, amelyek veszélyeztetik létfontosságú ivóvízforrásainkat".