Hiába rizikós a bérszárítás, sok gazdának így is álom marad a saját telep

Hiába rizikós a bérszárítás, sok gazdának így is álom marad a saját telep

Farkas Alexandra
2025. május 14-én megnyílt a terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztését célzó pályázat újabb benyújtási szakasza, amelynek keretében a mezőgazdasági termelők korszerűsíthetik meglévő üzemeiket, új létesítményeket hozhatnak létre, valamint energiahatékony technológiákat is bevezethetnek. Az Agrárszektor utánajárt, kinek jelenthet valódi segítséget egy ilyen beruházás, mennyiben várható a gabonszárítók piacának felélénkülése és milyen nehézségekkel számolhat az, aki továbbra is a bérszárítást választja.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A terménytisztítók, tárolók és szárítók fejlesztésének támogatását célzó pályázat kapcsán Csabai Viktor, a HETECH Group Zrt. marketing és értékesítési szakértője és Gergácz Zoltán, a Kányai Mezőgazdasági Zrt. igazgatóságának elnöke osztotta meg gondolatait az Agrárszektorral arról, hogy kinek érdemes ilyen beruházásokban gondolkodnia, mik a pályázathoz kapcsolódó piaci kilátások és milyen nehézségekkel kell szembenéznie annak, aki mégis a bérszárításnál marad.

Csabai Viktor (HETECH Group Zrt.): Minden gazdálkodónak a maga dimenziójában érdemes beruházni

A szárítók telepítését támogató KAP pályázati kiírásokból azt látjuk, hogy a döntéshozók segíteni szeretnék a pályázókat. Jelentős és jól kigondolt lépésnek tartjuk például azt, hogy a pályázat beadásához elegendő egy jól kidolgozott műszaki adatszolgáltatás, építési engedély azonban nem szükséges. Ténylegesen engedélyeztetni csak az elnyert beruházásokat kell majd, ami nagy segítséget jelent a gazdálkodóknak

– mondta el az Agrárszektornak Csabai Viktor, a HETECH Group Zrt. marketing és értékesítési szakértője. Hozzátette: minden beígért pályázat óhatatlanul visszafogja a beruházási kedvet és ezzel minden szereplőnek élnie kell ebben a szegmensben. Mint emlékeztetett, a korábbi nagy pályázatokat megelőző időszakban is tapasztalható volt egyfajta beruházási stop, ami több vállalkozás csődjéhez vezetett – és várhatóan most is lehet majd hasonló nehézségekre, így például leépítésekre, adótartozásokra, működési problémákra számítani.

EZ IS ÉRDEKELHET

Számos megkeresés érkezett hozzánk a kiírással kapcsolatban, ahogy az ország többi gépgyártó és forgalmazó vállalkozásához is, konkrét piaci mozgások azonban előreláthatóan csak a következő évben lesznek. Viszont a kiküldött ajánlatokból úgy becsüljük, hogy nagyjából tíz-tizenötszörös lehet a pályázók száma az elnyerhető keretösszeghez képest. A pontos adatokat majd később fogjuk látni, de az így is valószínűsíthető, hogy nem lesz kimagasló gazdasági fejlődés ebben a szegmensben.

Ennek ellenére a HETECH Group Zrt. több területen is folyamatos fejlesztéseket végez, így korszerűsítik például a szárítók szoftveres és mechanikai elemeit, emellett kiemelt figyelmet fordítanak a gázkiváltás lehetőségére, melynek legfőbb célja az, hogy a gazdaságoknál keletkező melléktermékeket hőenergiává alakítsák. Mint azt Csabai Viktor kiemelte:

A korszerűsítést nem lehet elkerülni, de minden gazdálkodónak a maga dimenziójában érdemes beruházni. A technológia fejlesztése egyfelől nagyban csökkentheti a termelési költségeket, másfelől pedig nagy segítséget jelenthet a munkaerőhiánnyal és a szakképzett munkaerő korlátozott elérhetőségével küzdő gazdálkodóknak.

Csabai Viktor az Agrárszektornak arról is beszélt, hogy tapasztalataik szerint egy új gabonaszárító megépítéséhez nem feltétlenül szükséges minimális gazdaságméretet meghatározni. Tény, hogy a kisebb, 80-200 hektár közötti gazdaságok jellemzően családi gazdaságként működnek, esetükben tehát sokkal jellemzőbb az, hogy bérszárítást vesznek igénybe, illetve gyakran "kombájntisztán" értékesítik a termést, vagyis közvetlenül betakarítás után, szárítás és tisztítás nélkül adják el.

EZ IS ÉRDEKELHET

Gergácz Zoltán (Kányai Mezőgazdasági Zrt.): A bérszárítás nagyon komoly kiszolgáltatottságot jelent a gazdálkodóknak

Gergácz Zoltán, a Kányai Mezőgazdasági Zrt. igazgatóságának elnökének meglátása az, hogy aki legalább 500 hektáron termel gabonát, annak már érdemes elgondolkodnia egy saját tisztító és tároló telepítésén, 1 000 hektár felett pedig komolyan megfontolandó egy teljes szárító-, tisztító- és tárolókomplexum kiépítése is

Ez jelentheti például azt, hogy a gazda csak akkor fog tudni cirkot aratni, amikor a fogadóhely a cirok átvételére állítja át a szárítóit és tisztítóit. A másik fontos szempont az, hogy a szárítóba való beszállítás előtt mindig minősíteni kell a terményt és mindenképpen el kell kerülni, hogy toxin vagy bármiféle egyéb szennyező legyen benne. Tavaly nálunk is sokszor előfordult olyan, hogy a bérszárításra érkező terményben egy bizonyos szintet meghaladó mennyiségű toxint mutattunk ki, így azt a kapuból vissza kellett fordítanunk

– emlékezett vissza Gergácz Zoltán. Hozzátette: az érintett számára ilyenkor nemcsak maga a szennyezettség okoz fejfájást, hanem az is, hogy ezt követően a terményt hová szállítsa át, saját tárolóval ugyanis szintén nem rendelkezik. Az ilyen kellemetlen helyzetek elkerülése érdekében cégük rendszerint felajánlja, hogy a következő év elejétől szívesen ad szakmai tanácsot mind a talajkezelés, mind a növényvédelem terén, hogy a következő bérszárításkor ne jelentkezzen hasonló probléma, a már kialakult szennyezéssel ugyanis már nem lehet mit kezdeni.

A szakember arról is beszélt, hogy az 500 hektár alatti gazdaságok számára érdemes lehet jogszövetkezeti vagy integrációs együttműködésben gondolkodni, ahol már előre egyeztetni lehet a vetésszerkezetet és az aratás várható időpontjait. Ennek ismeretében ugyanis össze lehet állítani egy aratási sorrendet, ami mind a gazdálkodók, mind az átvevőhely szempontjából könnyítené a bérszárítást.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

A szőlő védelmében (x)

A szőlőültetvények egészsége és hozama számos tényezőtől függ, beleértve a környezeti hatásokat, valamint a kórokozók és kártevők jelenlétét.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?