Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Az Agrárszektornak a Hed-Land Hungária Kft. és a Bayer Crop Science beszélt a kukoricatermesztés nehézségeiről, így a termelési költségekről, időjárási szélsőségekről, gyomrezisztenciáról és toxinkockázatokról. A szakemberek egyaránt hangsúlyozták: a siker kulcsa a precíz, tudatos technológiai döntésekben rejlik. Ezen kívül szó esett a hibridválasztás és a startertrágyázás fontosságáról, a biológiai megoldások térnyeréséről, valamint a gyomirtási és növényvédelmi stratégiák átalakulásáról is.
Balogh Lőrinc (Hed-Land Hungária Kft.): "Elengedhetetlenek a tudatos technológiai döntések"
A 2025-ös szezon biztatóan indult, hiszen a kedvező időjárási körülmények jó alapot kínálnak a kukoricatermelőknek. Balogh Lőrinc, a Hed-Land Hungária Kft. ügyvezető igazgatója azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a sikerhez ma már nem elég a jó idő - a tudatos technológiai döntések elengedhetetlenek.
Az inputanyagok ára továbbra is magas, ezért a gazdaságos termeléshez elengedhetetlen a helyspecifikus megközelítés és a gondos tervezés
- hangsúlyozza.
A hibridválasztás az egyik legmeghatározóbb tényező. A stressztűrő, stabil terméspotenciálú hibridek képesek mérsékelni az időjárási szélsőségek hatását. Emellett a startertrágyák - különösen a foszfor és cink - használata is egyre elterjedtebb, mivel gyorsabb kezdeti fejlődést eredményeznek. A szakember szerint a biológiai megoldások, például a baktériumtrágyák iránt is nő az érdeklődés: ezek a talajélet élénkítése mellett az aszályos periódusok átvészelésében is hatékony segítséget nyújtanak. A gyomirtási technológiák terén is tapasztalható szemléletváltás.
Az alapkezelés fontossága felértékelődött, mert a korai gyomkonkurencia visszaszorítása nélkülözhetetlen a kezdeti fejlődési szakaszban
- fogalmaz Balogh Lőrinc. Szerinte a megfelelő készítményekkel nemcsak a magról kelő, hanem az évelő gyomok ellen is hatékony védelmet lehet biztosítani, és adott esetben a mechanikai gyomirtás is fontos eszköz marad.
A helyspecifikus gondolkodás mára nem csupán előny, hanem elvárás lett a sikeres gazdálkodáshoz. A termőhelyi adottságok, a vetésváltás, valamint a talajlakó kártevők - különösen a drótféreg és a kukoricabogár - jelenléte mind befolyásolják a védekezési stratégiákat. A tőszámveszteség és a terméskiesés csökkentése érdekében ezekre már a szezon elején fel kell készülni. Végül, de nem utolsósorban, a piaci hangulat is változik. A gazdálkodók egyre nyitottabbak a fenntartható és precíziós technológiákra, különösen a drónok, szenzorok és automatizált kijuttatási rendszerek terén. A hagyományos hatóanyagok kivonása új kihívásokat jelent, a biológiai védekezés pedig - baktérium- és gombaalapú készítményekkel - egyre hangsúlyosabb szerephez jut.
A hibridek kiválasztásakor ma már nemcsak a hozam, hanem a betegség-ellenállóság, a toxinfertőzöttség elleni védelem és a minőség is kulcskérdés
- zárja gondolatait Balogh Lőrinc.
Zsila József (Bayer Crop Science): "A korszerű és célzott növényvédelmi technológia lehet a siker kulcsa"
A sikeres kukoricatermesztés alapja a korszerű és célzott növényvédelmi technológia, amely már a vetőmagkezelésnél elkezdődik. A gyomirtás kapcsán Zsila József (Crop strategist lead) hangsúlyozza, hogy a korai beavatkozás és a teljes tenyészidőszak alatti gyommentesség kiemelten fontos a terméshozam védelme érdekében. A gyomflórának megfelelő, hatékony készítmény kiválasztásán nem érdemes spórolni, mert a nem megfelelő gyomirtás hosszabb távon növeli a gyommagkészletet és elősegíti az évelő gyomok elszaporodását.
Figyelmet kell fordítani a gyomrezisztencia kialakulásának megelőzésére is. A rezisztens gyomok által fertőzött terület évről-évre növekszik. Ha végig nézzük a fő szántőföldi kultúrákat, azt látjuk, hogy a leggyakrabban alkalmazott hatóanyagok az ALS-gátlók csoportjába tartoznak. Ez a rezisztencia melegágya, ezért ajánlott a különböző hatásmódú hatóanyagok használata az ALS-gátlók mellett, mint például a HPPD-gátlók vagy hormonrendszerre hatók. Ezek a hatóanyagok kiválóan alkalmazhatóak már kialakult rezisztencia esetén is
- fejtette ki Zsila József.
Az utóbbi időben felértékelődött a toxinszint-szabályozás szerepe is. A fuzáriumos csőpenész elleni védekezés egyre inkább gazdasági kérdéssé válik, hiszen a toxintartalom befolyásolja a termény értékesíthetőségét is. A rovarölő szerekkel történő állományvédelem, kiegészítve gombaölő kezeléssel, jelentősen csökkentheti a károsítók és betegségek okozta veszteségeket. A helyspecifikus technológia alkalmazása egyre nagyobb szerepet kap a hatékonyság és fenntarthatóság érdekében. A vetéstől a lombtrágyázásig minden beavatkozást célszerű az adott terület adottságaihoz igazítani, térinformatikai adatok és zónatérképek alapján. A biomassza adatok, hozamtérképek, talajvizsgálatok és domborzati viszonyok figyelembe vételével optimalizálható a kijuttatás időzítése és mennyisége, legyen szó tápanyagpótlásról vagy növényvédelemről.
A növényvédelmi kihívások közül a legnagyobb jelenleg a herbicid-rezisztencia terjedése, amely spontán módon alakul ki a gyomosító fajokban. Ennek kezelése érdekében a Bayer integrált gyomszabályozási programot dolgozott ki, amely ötvözi a kémiai, agrotechnikai és egyéb megelőző eszközöket. Ugyancsak előtérbe került az állományvédekezés szerepe a toxinkockázatok csökkentésében, különösen a fuzáriumos fertőzések ellen, amelyet agrotechnikai elemekkel - például vetésváltás, szármaradvány-kezelés - kombinálva lehet hatékonyan alkalmazni.