Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A szakember ismertette, hogy az egyszikű gyomok irtásának problémája széleslevelű kultúrákból évtizedekkel ezelőtt, az úgynevezett szuperszelektív egyszikűirtó készítmények piaci megjelenésével megoldódni látszott. Ezek a termékek hatékonyan irtják a fűféle gyomokat úgy, hogy a kétszikű kultúrákban nem okoznak kárt. A szuperszelektív egyszikű gyomirtó szerek nagy területen történő ismétlődő felhasználása során azonban sok területen rezisztencia alakult ki egyes gyomfajokban - mint például a parlagi ecsetpázsit - az alkalmazott hatóanyagokra. Ez olyan populációk felszaporodását eredményezte, amelyek képesek túlélni az emelt dózisú gyomirtó szeres kezeléseket is. Ezek a rezisztens populációk elsősorban az úgynevezett "fop típusú" (-fop végződésű hatóanyagok kémiai csoportja) hatóanyagokat tartalmazó készítményekkel szemben rezisztensek.
A magyarországi gazdálkodók visszajelzései egyértelműen mutatják, hogy sok esetben problematikus az egyszikű irtó szerek használata, hiszen olykor többszöri kezelés sem pusztítja el a gyomokat. Ilyen esetekre megoldásként alkalmazhatóak az úgynevezett dim (-dim végződésű hatóanyagok kémiai csoportja) típusú hatóanyagokat tartalmazó készítmények. Ezek ugyan kiküszöbölik a fop-rezisztenciát, ugyanakkor egyes gyomnövények, például a gabona árvakelés ellen nem mutatnak megfelelően hatékony védelmet - olvasható a Corteva Agriscience közleményében. Az egyszikű gyomnövények elleni biztonságos megoldást a dim és fop típusú készítmények kombinált használata jelenti.