Aggasztó látvány: kritikus állapotban van a Balaton

Aggasztó látvány: kritikus állapotban van a Balaton

agrarszektor.hu
A Balaton vízszintje történelmi mélyponthoz közelít, a déli parton több tíz méteres száraz mederszakaszok alakultak ki. A siófoki vízmércénél mért 66 centiméteres vízállás alig fele az ideálisnak tartott értéknek, ami aggodalmat kelt a jövő évi fürdőszezonnal kapcsolatban - írta meg a Pénzcentrum.

Rangos agrárdíjak az Agrárszektor Konferencián!!

A Portfolio Csoport idén 14. alkalommal rendezi meg az Agrárszektor Konferenciát, amelynek keretében immár 12. alkalommal adjuk át rangos agrárdíjainkat. 

Tizenegy kategóriában várjuk a pályázatokat és jelöléseket, köztük az idén először meghirdetett Portfolio agrároktatásért díjra is. A díjakkal a hazai agrárium kiemelkedő szakmai teljesítményeit, innovációit és életműveit ismerjük el, a nyertesekről rangos szakmai zsűri dönt. Jelentkezési határidő: 2026. szeptember 15.

Egyre aggasztóbb képet mutat a Balaton vízállása az őszi időszakban. Zamárdi partjainál készült friss fotósorozaton jól látható, hogy a tó vízszintje jelentősen visszahúzódott, a meder több tíz méteres szakaszon teljesen szárazon áll. A hivatalos mérési adatok is alátámasztják a vizuális tapasztalatokat: a tó jelenlegi vízállása kritikusan alacsony, ami különösen a sekélyebb déli partszakaszokon szembetűnő. A Zamárdiak közösségi oldalán Berta Krisztián által közzétett felvételek sokkolták a közvéleményt.

A szakértői vélemények szerint az idei vízállás közelít a történelmi mélyponthoz, és amennyiben a következő hónapokban nem érkezik jelentős mennyiségű csapadék, veszélybe kerülhet a fürdőszezon is. A siófoki vízmércénél mért adatok szerint a Balaton átlagos vízállása október elején mindössze 66 centiméter körül alakult, ami drasztikusan elmarad az ideálisnak tartott 130 centiméteres tavaszi értéktől. A hivatalos mérések és a helyszíni megfigyelések egyaránt azt mutatják, hogy a part menti szakaszokon - főként a déli parton - a víz helyenként akár tíz méterrel is visszahúzódott, ami már most komoly problémákat okoz a strandok és kikötők működésében.

EZ IS ÉRDEKELHET

A HUN-REN kutatói ugyanakkor mérsékeltebbek az értékelésben. Álláspontjuk szerint a Balaton vízszintjének ingadozása természetes jelenség, amelyet elsősorban a csapadékmennyiség, a párolgás és a befolyó vizek mennyisége határoz meg. Emlékeztetnek arra, hogy korábban is előfordultak hasonló, sőt még kritikusabb állapotok is - 2003-ban például mindössze 23 centimétert mutatott a siófoki vízmérce, ennek ellenére a vízminőség kiváló maradt.

Címlapkép forrása: Getty Images
Ennek a cikknek az előkészítésében AI-asszisztens működött közre, a végleges tartalmat újságírónk szerkesztette és ellenőrizte.
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM