Új őrület a magyar kertekben: egyre többen ültetnek ilyen gyümölcsöket

Új őrület a magyar kertekben: egyre többen ültetnek ilyen gyümölcsöket

Nagy Z. Róbert
A téli időszak a tervezés ideje. Sokan vélik úgy, hogy kis kertben nem férnek el gyümölcsök. Gyümölcsfák lehet, hogy nem, de vannak kis termetűre nemesített balkongyümölcsök, gyümölcsbokrok, sőt olyan gyümölcsök is, melyek mérete, életmódja inkább a zöldségekhez hasonló. Ilyenek a dinnyék, vagy a szamóca.

A balkongyümölcsök kicsi fán teremnek

A gyümölcsök „balkon változatait” úgy nemesítették, hogy kicsik legyenek, és egy jó nagy cserépben is tudjanak létezni. Ezek nem csak balkonra jók, kis kertekben kiültetve is szépek és még teremnek is. Vannak oszlopos gyümölcsfa fajták, ezek pedig felfelé növekednek, oldal irányban csak alig. Azaz nincs az a kis méretű kert ahová ilyenek ne férnének el. Sőt vannak a „duo” típusok, ahol egy növényre kétféle fajtát oltanak, ami nagyon menő amikor egy kis almafán piros és sárga almák is teremnek egyszerre.

A törpeség oka lehet genetikai, de okozhatja az alanyhatás, amikor az alany olyan hatással van a rá oltott nemes részre, hogy az teljesen eltérő formát, ágrendszert, méretet alakít ki, mintha saját gyökerén lenne. Az alanyhatás mellett okozhatja még ezt a jelenséget az alany inkompatibilitása, ahol egyszerűen nem passzol eléggé az alany és a nemes, összeforrnak ugyan, de ettől az együttműködésük még nem lesz zavartalan, és a nemes rész ezért törpe lesz. A törpe fáknak a gazdasági jelentősége is számottevő, hiszen intenzív ültetvényekben ezeket gyakorta nevelik kordon mellett nagy egyedsűrűséggel. A kordon azért kell, mert a gyökérzet sem túl nagy, és egy jelentősebb szél is képes lenne kiborítani a fát.

Az 1-1,2 méter magas almafa akár 45 almát is teremhet. Egy cserépbe ültetett félméteres barackfának 25-30 termése is lehet. E típusok egyik jelentősége a házikerti termesztésben szintén méretükből ered. A hátsó udvarra vagy az erkélyre sokkal több fér belőlük. Így bár kisebb mennyiségben, de többféle gyümölcshöz is hozzájuthatnak, azaz kis területen is nagy választék termelhető meg - családi fogyasztásra, de nem piaci mennyiségben. A szabadföldbe ültetett példányoknál a növekedés korlátozását speciális metszésekkel, vesszőkötözésekkel, lesúlyozásokkal érhetjük el.

A gyümölcsbokrok

Egyes gyümölcsök nem fán, hanem kisebb-nagyobb bokron teremnek. A bokor, vagy cserje botanikailag abban különbözik a fáktól, hogy ugyan szintén fásszárú, de nincs, vagy csak nagyon kicsi törzse, az oldalelágazások már szinte a talajszinten elindulnak. Bokron terem a som, galagonya, mogyoró, köszméte, josta, ribizli, málna, szeder - tehát van választék bőven, ha kis helyigényű de mégis gyümölcsöt termő növényeket szeretnénk a kertünkben látni, és kóstolni.

A málna viszonylag egyszerűen nevelhető, ám a metszésénél néhány alapszabályt be kell tartani, ha sok és jó minőségű termést szeretnénk. Vannak az egy éven belül egyszer és kétszer termő fajták, utóbbit már kis túlzással folyton termőnek is szokták nevezni, bár, ha megfelelő gondozással jól sikerül elhúzni az első terméshullámot, akkor az majdnem összeér a másodikkal, és tényleg úgy tűnhet, hogy kis kihagyással, a teljes nyári szezonban van málnánk. A piros gyümölcsű málna lehet egyszer-, vagy kétszer termő, a fajtától függően. A sárga gyümölcsűvel egyszerűbb a dolgunk, ezek a málnafajták mind kétszer termők. A fekete és a bíbormálna pedig egy szezonban csak egyszer terem.

A piros ribiszke bokorrá, vagy kisebb törzses fává fejlődik, sarjról házilag is szaporíthatjuk. A törzses változat oltott, karózni kell, mert nem tudja megtartani a koronáját. A bokor vagy törzses változat nem fajtakérdés, hanem nevelési típus, a törzsesnek annyi az előnye, hogy jól mutat kis faként, és nem kell annyira lehajolni hozzá gondozáskor, szedéskor. A ribiszke legtöbb talajban jól érzi magát és az éghajlati viszonyainkat is jól bírja. Növényvédelmi problémát okozhatnak a levéltetvek, kártételükkor összesodródott, pirosra színeződött levelek jelennek meg a növényen. A fekete ribiszke gyümölcs savai nagyon jótékony hatásúak, és nagyon gazdagok C-vitaminban. Nagyobb bokrot nevel piros társánál, szereti a nedves területeket, szintén sarjról szaporítható.

Az egres, vagy köszméte esetében bokrot, de akár kis fát is nevelhetünk, ráadásul a helyigénye kisebb, mint a ribiszkének. A hűvösebb, árnyékos helyeket kedveli. Vannak fehér, sárga, zöld és akár piros gyümölcsű fajtái is. Gyümölcsét nyersen fogyasztva kevesebben szeretik, de kompótok alkotójaként különleges ízekkel gazdagítja azt.

A szedret érdemes támasz vagy kerítés mellett termeszteni, mert akár több méter hosszú hajtásokat, indákat is képes növeszteni. A tápanyagokban gazdag, mélyrétegű és nedves talajokat kedveli. Gyökérsarjairól könnyedén szaporítható. Szürkerothadás ellen érdemes védekezni, és permetezni. Vannak tüskétlen és nagy gyümölcsű nemesített változatai is.

A jostát mesterségesen állították elő a 20. században, Németországban. Lényegében a fekete ribizli és az egres közötti faj, ám a több lépéses nemesítő programban egy vad egres faj is részt vett. Gyorsan nő, hosszú vesszői tüskétlenek, így a bokor - mind a vesszők, mind a rügyek - inkább hasonlít a ribizlire, mint a köszmétére. Sötét színű, sima héjú, szőrtelen bogyóinak normális átmérője 14-15 mm. A gyümölcs húsa zöldes, benne apró magokkal. Kellemes íze mindkét ősére emlékeztet, a tipikus fanyarabb fekete ribizli-íz nélkül: a köszméte frissítő savanyúsága mellett aromája inkább az áfonyáét idézi.

Lágyszárú gyümölcsök

A gyümölcsöket gyakran azzal társítjuk, hogy fán teremnek, ám vannak lágyszárúak is. Ilyen a sárgadinnye és görögdinnye is, de mivel ezek egynyáriak, tavasszal kell vetni, vagy palántájukat ültetni. De itt van például a szamóca, ami évelő, 3-4 évig egyhelyben maradhat, és igen kis termetű gyümölcstermő növényünk. A szamóca az egyik legnépszerűbb a bogyósok között, földiepernek is hívjuk, bár ez a neve helytelen, mert az eper az eperfán terem, ami a Morus nemzetség tagja.

Vannak folyton termő változatok, ezek egész nyáron teremnek hullámokban, de egyszerre csak keveset. Az egyszer termők nyár elején hozzák a termést, egyszerre, de jóval nagyobb mennyiségben. A több fajta ültetése azért is előnyös, mert mind kicsit máskor érik, így nem lesz dömping, hanem hosszabbra nyúlhat és egyenletesebb lesz a betakarítási időszak. A rebarbara is egyre kedveltebb faj a kiskertekben, ezt gyümölcs-szerűen fogyasztjuk, de nem a gyümölcsét, lévén az nincs is neki, hanem a vastag levélnyeleit. A „helytakarékos” gyümölcsökből is van bőven választék, a kis kertek, vagy a balkonkertek művelőinek sem kell lemondaniuk ezekről.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 8. 13:34