Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Habár a múlt hét heves viharai sok helyen hátráltatták a munkavégzést, az idei, sok éves átlagnál korábbi kezdésnek köszönhetően idővel még mindig jól állnak a gazdák, és a hónap végéig vélhetően mindenütt végeznek majd a gabonával vetett területek betakarítási munkálataival. Elmondható, hogy a csapadék most már nem kedvez a még lábon álló búza minőségének, ugyanakkor térségenként meglehetősen heterogén a kép.
Az agrárszektor.hu által megkérdezett gazdálkodók elmondása szerint, míg például a Komárom-Esztergomi síkság egyes területein még csak július első napjaiban kezdték meg az aratással kapcsolatos munkát, addigra a Jászság csapadékszegény területein már be is fejezték azt. Ez az eltérő helyi adottságok mellett elsősorban az elmúlt hónapok rapszodikus időjárásának tudható be.
A termésátlag várhatóan a már korábban is prognosztizált 4,7 tonnát éri majd el hektáronként, így a búza össztermése - a tavalyi évhez hasonlóan - 5 millió tonnára rúghat. Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke megkeresésünkre elmondta, ahhoz, hogy egy gazdálkodónak a megélhetés mellett a versenyben maradáshoz szükséges fejlesztésekre is fussa, a gabona felvásárlási árának a tonnánkénti 50 ezer forintot szükséges elérnie. Nos, a jelenlegi jegyzés szerint átlagosan 45 ezer forint körül cserél gazdát egy tonna búza, s habár a jelenlegi kereslet messze meghaladja az aktuális kínálatot, az óbúza már megtörtént kisöprését követően ez az ár az új készletek piacra kerülésével az ilyenkor szokásos trendeknek megfelelően az elkövetkező hetekben várhatóan tovább fog csökkenni.
Vancsura József tájékoztatása szerint a szokatlanul enyhe telet követő pocokinvázió által sújtott területek közül a rágcsálók elsősorban Csongrád, Békés és Heves megyében okozták a legfájóbb termésveszteségeket.
A búzáéhoz hasonló fázisban tart az őszi káposztarepce betakarítása, a szakemberek jó termésre számítanak, csakúgy, mint a kukorica és a napraforgó kultúrák esetében is.