Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Az elmúlt héten jelentős változás állt be időjárásunkban, csapadékosabbra fordult az idő. Múlt hétfő óta minden nap esett valahol az országban kisebb-nagyobb mennyiség. Mivel a csapadék döntően záporos formában érkezett, nagyok a területi különbségek. Összességében az elmúlt 10 nap során jellemzően 20 és 50 mm közötti mennyiség esett. Nyugaton, északnyugaton és néhány nagyobb felhőszakadás által érintett foltban 50-80 mm-t is előfordult. Ezzel szemben a középső és a keleti országrészben többfelé nem esett 20 mm sem. A 30 és 90 napos csapadékösszeg hatalmas hiányt mutat hazánk döntő részén - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből.



Ahol 40-50 mm-t elérő vagy meghaladó mennyiség esett, ott átnedvesedett a talaj felső fél méteres rétege, a Dunántúl keleti felén és a délkeleti, keleti országrészben azonban többfelé továbbra is kritikusan száraz a talaj. Országszerte mérséklődött, többfelé, főként a Dunántúlon és északkeleten nagy területen meg is szűnt a mezőgazdasági aszály. Azonban ahol több nap alatt jött össze a 15-20 mm csapadék, közte napos időszakokkal, arrafelé nem tudott számottevően növekedni a talaj nedvességkészlete, így az aszály lényegében nem enyhült.



A hőmérséklet csúcsértéke múlt hét szerdára 18-23 fokig mérséklődött, majd erősödött a nappali felmelegedés, mely hétfőn érte el a tetőpontját 31-35 fokkal. Keddtől ismét egyre hűvösebb léghullámok érkeztek fölénk. Az őszi vetések java része már a tárolókban, a még le nem aratott táblákban a záporok minőségi romlást okoznak.

A nyári növényeket rendkívül megviselte a júniusi, július eleji csapadékhiány, az állományok zöld tömege jóval kevesebb az ilyenkor szokásosnál, fejletlenebbek. A kukorica a címerhányás fázisában, a napraforgó pedig teljes virágzásban van. A múlt hét elejétől hullott csapadék életmentőnek bizonyult ezen kultúrák számára, hazánk nagyobb részén azonban ez csak a „tűzoltásra” volt elég. Nagy területen továbbra is kevés a talajban a nedvesség. Amennyiben további jelentős csapadék érkezne, még elfogadható lenne a termés, ha nem, akkor viszont ott is gyorsan visszatér az aszály, ahol enyhült az elmúlt napokban.
A múlt hét közepén országszerte tartósan vizes volt a növények levelének felülete, mely kedvező körülmény a gombás megbetegedések kialakulásához. Azóta az országban elszórtan, egy-egy fél napra voltak vizes időszakok. Párás levegő jóval rövidebb ideig fordult elő.

Az NDVI vegetációs index térképek a június közepére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke hazánk nagyobb részén tovább csökkent a csapadékhiány és az őszi vetések érése miatt, a csökkenés csak az erdőkkel nagyobb arányban borított vidékekre nem jellemző. Az anomália térkép a megelőző időszaknál jóval nagyobb területen mutatja az aszály hatását, a legsúlyosabb helyzet az Alföldön van.
A folytatásban szombatig egy hidegörvény határozza meg időjárásunkat, sokfelé várhatók újabb záporok, zivatarok, zömében ma délután. Szombattól melegebb és szárazabb levegő érkezik fölénk, így csökken a csapadékhajlam. Összességében a jövő hét közepéig területi átlagban 2-20 mm csapadék hullhat, de annak záporos formája miatt ismét nagyok lehetnek a területi különbségek. A talajok a hét végétől ismét száradni fognak, sokfelé gyorsan visszatér a súlyos aszály. Újabb számottevő csapadékra jövő héten csütörtökön-pénteken van kilátás. A hőmérséklet hétfőig emelkedik, akkor a csúcsérték 32 és 38 fok között valószínű hazánkban. Ezt követően kissé mérséklődik a hőség, nagyobb lehűlés péntekre érkezhet.