Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Péntek reggel az ablakon kinézve, nem biztos benne, hogy zavartalanul elvégezheti a napi munkákat? Tudni szeretné várható-e csapadék, lesz-e szél, esetleg lehet-e viharra számítani? Kíváncsi rá, hogy permetezésre alkalmas-e az időjárás, esetleg az ország különböző agrometeorológiai térképei érdeklik? Itt az Agrárszektor napi időjárásjelentése. Ilyen időjárásra készüljön a mai, pénteki (2025.07.18.) napon.
2025.07.18. péntek: Az északnyugat fölé érkezett szakadozott felhősáv fokozatosan gomolyosodik, arrafelé délelőtt gyenge eső előfordulhat. Másutt is képződnek gomolyfelhők, melyekből délután szórványosan zápor, helyenként zivatar kialakulhat. Az északkeleti határ közelében lehet zártabb a felhőtakaró. A felhőzet, valamint a csapadékhajlam estére fokozatosan csökken. Az északnyugati, nyugati szelet többfelé élénk, néhol - főként a zivatarokat - erős lökések kísérhetik.
A csúcshőmérséklet általában 23 és 28 fok között valószínű, de a felhősebb északkeleti tájakon ennél pár fokkal hűvösebb maradhat az idő.
Késő estére 15 és 21 fok közé hűl le a levegő.
Orvosmeteorológiai tájékoztató: Fronthatással nem kell számolni, de az átlagosnál kissé hűvösebb idő várható.
A következő napon várható időjárás
2025.07.19 szombat: Napos idő várható kevés gomolyfelhővel. Futó záporok előfordulhatnak. A nyugatias szél többnyire mérsékelt marad. Délután 26, 31 fok valószínű.
Friss híreink:
Itt az igazság: ezért drágább nálunk sok zöldség, gyümölcs még a húsnál is
Érdekes trend figyelhető meg az utóbbi években: bizonyos időszakokban egyes zöldségek és gyümölcsök ára magasabb, mint a húsé. Pedig pár évtizede még, ha valaki olcsóbban szerette volna kihozni a kosztpénzt, akkor zöldségekből főzött és a húst hanyagolta.
A pályázatok hozhatják el a fordulatot: 2026-ban felpöröghet a géppiac?
Ahogy az a mezőgazdasági géppiac terén is látszik, a bálázóknál is elmondható, hogy szolidabb a kereslet az új gépek iránt Magyarországon. Fordulatot az ÁTK pályázat hozhat, amelyek még ugyan elbírálás alatt vannak, de akadnak cégek, amelyek már most elkezdték megvalósítani beruházásaikat, ezekhez pedig sok helyen gépvásárlás is társul. A 2025-ös év szálas takarmánygép-eladás tekintetében valószínűleg nem lesz kiemelkedő, ugyanakkor a pályázatokhoz kapcsolód pozitív elbírálások 2026-ban fordulatot hozhatnak a hazai géppiacon.
Figyelmeztet a szakember: már biztos, erre minden gazdának fel kell készülnie
Az idei betakarítási szezon eddigi szakasza biztató eredményeket hozott a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség gazdái számára: az őszi vetésű növények kimagasló termésátlagokat produkáltak, a repce és búza hozamai sok helyütt meghaladják az elmúlt évek szintjeit. Ugyanakkor a jó hírek mellé egyre aggasztóbb jelek is társulnak: a klímaváltozás hatásai egyre markánsabban rajzolódnak ki a tavaszi kultúráknál, különösen a kukorica esetében. A váratlanul nagy mennyiségű csapadék, a viharok okozta károk és a gabonatáblákban pusztító tüzek is emlékeztetnek arra, hogy a mezőgazdasági siker ma már sokkal inkább időjárási szerencsejáték, mint korábban bármikor. A gazdálkodók számára a kihívás kettős: egyszerre kell kiaknázni a kedvező időszakokat és felkészülni az egyre szélsőségesebb körülményekre.
A Pénzcentrumról és a HelloVidékről ajánljuk:
Súlyos tévhit dőlt meg a csapvízről: tényleg csak kevés helyen lehet biztonsággal meginni?
A nyári utazások idején sokan bizonytalanok abban, vajon iható-e a csapvíz külföldön különösen a népszerű turistahelyeken, ahol gyakran keringenek tévhitek és figyelmeztetések a közösségi médiában. Bár Európában és Észak-Amerikában többnyire biztonságos a vezetékes víz, a világ más régióiban nem mindenhol adottak a vízhigiénés feltételek. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője segített eligazodni a szabályozások és kockázatok között: kiderült, hol kell különösen figyelni, milyen betegségek terjedhetnek ivóvízzel, és miért nem segít a pálinka fertőtlenítésként. A cikkből megtudhatjuk azt is, milyen globális célkitűzések mentén dolgozik a WHO és az UNICEF a biztonságos ivóvíz biztosításán és mit jelent pontosan az, hogy safely managed vízszolgáltatás.