Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A Közép-Duna Menti Kiemelt Térség mezőgazdasági helyzete összességében kedvezően alakult az őszi vetésű növények esetében, ám a tavaszi kultúrák sorsa bizonytalan - tudta meg az Agrárszektor Szigeti Tamástól, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat szakértőjétől, a térség agrárbiztosától. Az őszi árpa és a repce betakarítása már lezárult a térség nagy részén, az olajos mag termésátlagai pedig kifejezetten jónak mondhatók, hektáronként 3,2-3,8 tonnát adtak. A durumbúza és a hagyományos búza esetében elmondató, hogy a hozamok 6,2 és 7,5 tonna között mozognak - ez az elmúlt évekhez képest átlag feletti eredmény, még ha területi szórást is mutat.
Pörög a munka a földeken
Ahogyan lapunk is megírta, az őszi árpa aratása június közepén kezdődött, mostanra befejeződött, az országos termésátlag 5,6 tonna/hektár. Az őszi búza aratása is ütemesen haladt, az elmúlt napok esős időjárása ellenére már több mint 50 százalékon áll. Az eddigi hozamoknál nagy különbségek is vannak, az átlag 5,3 tonna/hektár, de ez még nem szemlélteti pontosan az országosan várható eredményeket. A többi őszi kalászos érésére sokfelé még várnak a gazdák. Sok helyen a rozst és a zabot silóként takarították be és értékesítették.
A májusi csapadék kifejezetten kedvezett az őszi vetésű növények fejlődésének, a tavaszi kultúrák viszont már nehezebben viselik az egyre kiszámíthatatlanabb időjárást. A napraforgó állományok még kielégítő állapotban vannak, de a kukorica komoly aszálykárokkal nézhet szembe, ha a következő napokban nem érkezik számottevő eső. Szigeti Tamás szerint a kukorica termesztését - különösen a jelenlegi klímaviszonyok mellett - a gazdáknak újra kell gondolniuk, és okszerűbb, tudatosabb döntéseket kell hozniuk.
Itt is kilőttek az árak
A terményárak jellemzően az egy évvel ezelőtti szintek felett állnak, gabonáknál 10-15 százalék körüli, olajos növényeknél a napraforgó és a repce esetében valamivel nagyobb árnövekedés történt egy év alatt. A nyári aratású növények tekintetében az ország ellátása biztosított, és exportra is több millió tonna kerülhet. Az árak a következőképpen alakulnak:
- árpa 62-65 ezer Ft,
- repce 180-195 ezer Ft,
- durumbúza 95 ezer Ft,
- búza 75-80 ezer Ft tonnánként.
Ezek is azt mutatják, hogy a kedvező időjárást jól tudták kihasználni az őszi vetésű növények, mind mennyiségi, mind minőségi szempontból. Az elmúlt időben jelentős csapadék hullott a térségben, ami életmentő volt a tavaszi kultúrák számára. Ugyanakkor ez az eső már sok helyen megakasztotta a búza betakarítását, a táblák álltak, és a nedvesedés miatt romolhatnak a minőségi mutatók - például a sikértartalom -, emellett a betakarítás akár 5-10 nappal is csúszhat.
A helyzetet súlyosbította, hogy a lehullott nagy mennyiségű csapadék erős széllel és viharral érkezett, több helyen jelentős károkat okozva. Előfordult, hogy öntözőberendezéseket sodort el a szél, és több tűzeset is pusztított a térségben. Homokmény mellett több száz hektár gabona és tarló vált a lángok martalékává, ami tovább rontotta a gazdálkodók kilátásait.