Döbbenetes, mi történt fél Balatonnyi vízzel Magyarországon

Döbbenetes, mi történt fél Balatonnyi vízzel Magyarországon

agrarszektor.hu
A versenyképes gazdálkodás, a termésbiztonság, és élelmiszer szuverenitás érdekében kiemelten fontos a területi vízgazdálkodás átalakítása – jelentette ki Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára Szakmárban, a Szigeti Farmon tartott gazdafórumon.

Kistermelők, ökotermelők és fiatal gazdák, FIGYELEM!

A Portfolio Csoport májusi AgroFood és AgroFuture konferenciáján a kistermelők, ökotermelők és fiatal gazdák ismét kedvezményes, fix 30 000 Ft + áfa áron vehetnek részt! A Portfolio május 19-i AgroFood konferenciáján az élelmiszeripar dilemmái, aktualitásai és prognózisai lesznek fókuszban, míg május 20-án a Portfolio AgroFuture konferencián a működő és fenntartható megoldások, a jövőálló gazdálkodás kap kiemelt szerepet. Találkozzunk!

 

 

Az államtitkár kiemelte, hogy a klímaváltozás következményei miatt a tájban tárolt vízkészletek felhalmozása mellett, mára a mesterséges vízpótlás is elengedhetetlen eszközzé vált, amely a táj természetes alkalmazkodóképességét is segíti. Ez az idei évben a széleskörű ágazati összefogásnak, a területi felajánlásoknak és az Aszályvédelmi Operatív Törzs munkájának köszönhetően megvalósult - írja közleményében az Agrárminisztérium.

Az államtitkár rámutatott, hogy az Aszályvédelmi Akciótervben foglalt intézkedések október 31-ére maradéktalanul megvalósulnak, helyüket átveszi a felkészülés a jövőben szükségszerű feladatok  előkészítésére, és folytatódik a vízhiány tartós kezelése is. Továbbra is várják a gazdálkodók területi felajánlásait, valamint kijelölik azokat a csatornákat, amelyek a területi vízgazdálkodás eredményeinek fokozása érdekében, közcélúnak minősülhetnek és kezelésükkel újabb területek lesznek elláthatók felszíni vízzel.

Emlékeztetett, hogy a kormány 4,7 milliárd forint forrást különített el az Aszályvédelmi Akcióterv végrehajtására, tározók, holtágak és csatornák rendbetételére és tározókapacitásuk maximális feltöltésére, víztározási képességük helyreállítására. Emellett több mint háromszáz beavatkozási ponton végeztek vízpótlást, és idén is ingyenes volt a vízkészlet járulék és az állami főművekből vételezett víz díja, ami 15 milliárd forintot meghaladó segítséget jelent a gazdálkodóknak.

A termés és termelésbiztonság, a gazdálkodók versenyképességének megőrzése érdekében szemléletváltásra van szükség – hangsúlyozta az államtitkár. Mint mondta, a gazdálkodói igényekhez, az élethez és az alkalmazkodóképesség növeléséhez jobban igazodó területhasználatot támogató konstrukciókkal több mint 3,5 millió hektáron éltek a gazdák. Ilyen a 2023-ban indult Agro-ökológiai Program is, mely számos jó gyakorlattal járul hozzá a termőterületek vízmegtartó képességének növeléséhez.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Milyen fűnyíró kell nagyobb kertbe vagy gazdaságba? (x)

Elektromos, benzines, netán traktor? A megfelelő eszközt nem könnyű megtalálni, de ha sikerül, akkor az megkönnyíti a munkát, ráadásul gyep állapotát és a kert használhatóságát is meghatározza.

Támogatott tartalom

Paci® a gyompusztító (x)

A kalászosokban elkezdtek kelni a gyomok, így a gyomirtás aktuális kérdéssé vált. A gyomirtó szerek kiválasztásánál viszont több szempontot kell figyelembe venni.

EZT OLVASTAD MÁR?