Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Nem épülhetnek érzelmi és politikai szempontokra a glifozáttal kapcsolatos uniós döntések - jelentette ki Pekka Pesonen, a legbefolyásosabb uniós agrár-érdekképviseletnek számító Copa-Cogeca főtitkára. A szervezet kiáll amellett, hogy a glifozát 2017. december 15-én lejáró engedélyét tizenöt évvel nyújtsák meg, ahogy ez néhány éve az Európai Bizottság eredeti elképzeléseiben is szerepelt.
Az éles uniós viták hátterében az áll, hogy a WHO Rákkutató Ügynöksége (IARC) a glifozátot "valószínűsíthetően rákkeltő anyagnak" nyilvánította. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) viszont úgy nyilatkozott, hogy a hatóanyag nem rákkeltő, és uniós források szerint a tagországok élelmiszerbiztonsági ügynökségei is egyetértenek az EFSA és az ECHA értékelésével.
Az Európai Bizottság az uniós szakvéleményekre hivatkozva tartja lehetségesnek a hosszabbítást, de azt is hangsúlyozza, hogy csak minősített tagországi szavazati többség esetén támogatja a tényleges megújítást. Az engedély meghosszabbítása kapcsán az Európai Parlament döntése mellett mérlegelik azt az Európai Polgári Kezdeményezést is, amelyet a közelmúltban több mint 1,3 millió ember írt alá a glifozát ellen a hatóanyag rákkeltő hatásától tartva.