Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 22-ig!
Az ukrán-orosz háború jelentős zavart okozott 2022-ben a globális mezőgazdasági piacokon. A háború februári kitöréséig ugyanis Oroszország is, Ukrajna is jelentős exportőr volt a gabonafélék, a búza, a kukorica, az olajos magvak, így különösen a napraforgó és a műtrágya terén - olvasható az Eurostat elemzésében. Fontos továbbá megemlíteni, hogy az energiaárakat jócskán felhajtották az Európai Unió orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségének fokozatos megszüntetésére irányuló intézkedései. Ez azonban ugyancsak határozott lökést adott a legfontosabb mezőgazdasági termékek és inputanyagok árában bekövetkezett erőteljes emelkedésnek.
2021 harmadik negyedéve és 2022 harmadik negyedéve között a mezőgazdasági termékek uniós átlagára (kibocsátás) összességében jelentős, 30%-os emelkedést mutatott ugyanazon termékek kosarát illetően. Ez az áremelkedés további gyorsulását jelentette, ami 2021 Q2 és 2022 Q2 között egyébként is 25%-os volt. Különösen erős, 52%-os drágulás volt tapasztalható a gabonafélék, 49%-os a tojás, és 42%-os a tej esetében. Ugyanebben az időszakban a jelenleg a mezőgazdaságban felhasznált áruk és szolgáltatások (vagyis a beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások) átlagára az EU egészében 35%-kal emelkedett ugyanazon "kosár" ráfordításai esetében, ami hasonló mértékű, 36%-os emelkedést jelentett, mint 2021 második negyedéve és 2022 második negyedéve között. Ezen a kosáron belül is jelentős áremelkedések voltak; a műtrágyák és talajjavító szerek uniós átlagára megduplázódott, összességében 101%-kal nőtt, az energia és kenőanyagok 60%-kal lettek drágábbak, de a takarmányok ára is jelentősen, 35%-kal emelkedett.
A vizsgált időszakban minden tagállamban nőtt mind a beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások, mind pedig a mezőgazdasági termelés átlagos ára. A mezőgazdasági kibocsátás átlagárának növekedési üteme ebben az időszakban Magyarországon volt a legmagasabb 61%-kal, ezt követte Litvánia 54%-kal és Szlovákiában 46%-kal. A legkisebb növekedési ütemet 5-5%-kal Cipruson és Máltán, valamint 9%-kal Görögországban figyelték meg. A beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások átlagárának legjelentősebb növekedési üteme 73%-kal Litvániában volt tapasztalható, ezt követte 68%-kal Lettország és harmadikként 60%-kal Magyarország. A legkisebb, 13%-os növekedési ütemet Máltán mérték, ezt követte 24%-kal Dánia és 25%-kal Olaszország.