Rangos agrárdíjak az Agrárszektor Konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
Sokan vásárolnak krizantémot mindenszentekhez és halottak napjához közeledve. A megkérdezett termesztők, forgalmazók szerint van elegendő hazai virág: cserepes és különleges virágú, vágott fajtákból is bő a választék. Egy átlagos évben a nagyvirágúakból (Palisade, Creamis stb.) becslések szerint 12-13 millió szál, a közepes-nagy virágúból 1,5-2 millió szál fogy. Emellett a csokros - amely egész évben kelendő - és a cserepes fajták is választhatók. Míg korábban a fehér színű volt a „divat”, manapság a zöldek és a kétszínűek - mint például a piros-fehér, a napsárga-narancs vagy a lila-rózsaszín - a legkelendőbbek. Országrészenként is eltérő a trend: Nyugat-Magyarországon a pompon típusúak, az Alföldön, a Tiszántúlon a napraforgóra hajazó Eleonóra dívik. Az utóbbi években az előre gyártott kisebb koszorúkra is nőtt az igény, ezt az urnás sírhelyek megnövekedett aránya is okozza.
Halottak napjához közeledve vegyes a kép az országban: a főváros vonzáskörzetében és a nyugati országrészekben drágábban kel el a krizantém, de például az Alföldön - ahol jelentős a termesztés - alacsonyabbak az árak. Bár tapasztalható valamelyes drágulás, a termelők jelentős költségnövekedése arányaiban nem tevődik át teljes mértékben az árakba.
A krizantém a 17 Celsius-fok körüli hőmérsékletet és az árnyékot kedveli, az idei június-augusztus közötti nagy forróság, 30 fok körüli átlaghőmérséklet sok - 10-15%-os költségemelkedéssel járó - pluszmunkát, a megnövekedett inputanyagárak pedig további 30-50%-os pluszköltséget jelentettek a kertészeknek. A forróságban nagyobb stressz érte a növényeket, ezért több műtrágyát, árnyékolást, hűtést, párásítást kellett alkalmazni. A szabadtéren történt sok növénykiégés miatt számos rovar is a fóliás növényeket támadta, a megszokottnál tízszer nagyobb rovarnyomás ellen markánsabb védekezésre volt szükség. A szeptemberi idő szintén nem kedvezett a krizantémnak, de a szokásosnál melegebb október előny az értékesítési időszakban.
Tekintve a krizantém erősen szezonális jellegét, a termesztés és a logisztika, értékesítés is komoly szervezést és feszes időzítést igényel. A vágott virágot több napos pulton tartásra felkészítve kell átadni a boltosoknak. A termesztés alapvetően nagyvárosok közelében jellemző, kiemelhető jelentős termőterületként Dabas, Lajosmizse, Kecskemét, ahol a fehér változat a jellemző, míg Nyíregyháza és Szeged környékén az ellenálló krémfehér Creamist részesül előnyben. Az egész országban jellemző a kisebb mértékű helyi termesztés is, sajnos a legtöbb helyen korszerűtlen módszerekkel, több évtizedes technológiával.