A Velencei-tónál kialakult halpusztulás mértéke meghaladhatja a hivatalos kommunikációban szereplő adatokat. A MOHOSZ múlt héten arról tájékoztatott, hogy több mint 1800 kilogramm elhullott halat távolítottak el a tóból, és május 15-ére befejezték a partszakasz és a vízfelület megtisztítását. A szövetség közleménye szerint az elhullások 99 százalékát 8-12 centiméteres, inváziós ezüstkárászok tették ki, amelyek feltehetően a vízgyűjtő területről kerültek a tóba, bár kisebb számban őshonos fajok - pontyok és compók - is áldozatul estek. Egy május 18-án közzétett helyszíni felvétel azonban lényegesen súlyosabb helyzetet mutat. Könyves Tamás TikTok-videójában, miközben önkéntesekkel gyűjtötte a haltetemeket, cáfolta a MOHOSZ állításait:
Nem igaz, amit kiadtak, hogy halspecifikus - hiszen itt angolna is van, ponty is van, csuka is, sőt, siklót is látni lehet. Ez nem halspecifikus, ez tömeges pusztulás
- mutatta be a helyszínen tapasztaltakat.
A videóban elhangzottak szerint a környéken elviselhetetlen bűz terjeng, és a helyzet már olyan súlyos krízissé vált, amely azonnali állami beavatkozást igényelne. Könyves veszélyhelyzet kinyilvánítását és állandó operatív stáb felállítását sürgette, amely folyamatosan ellenőrizné a tó vízminőségét, valamint laboratóriumi vizsgálatokat végezne az elhullott állatokon.
Ez nem rémhírkeltés, ez a valóság. Május 18-a van, vasárnap, de erre koncentráltan kellene odafigyelni. A helyi országgyűlési képviselő képtelen bármit is cselekedni.
A civil aktivista szerint a jelenlegi önkéntes erőforrások elégtelenek a katasztrófa kezeléséhez, ezért a honvédség, valamint az egészségügyi és környezetvédelmi tárcák bevonását szorgalmazza.
Kell az Egészségügyi Minisztérium is, hogy megnézze, van-e járványveszély, vagy bármilyen egészségügyi kockázat, ami az embereket vagy a tó többi élőlényét érintheti
- fogalmazott.
Könyves arra kérte a lakosságot, hogy aki teheti, vegyen részt a mentesítésben: vigyen zsákokat, és kizárólag gumikesztyűben gyűjtse össze az elhullott állatokat. Egyúttal óva intett mindenkit attól, hogy gyermekekkel vagy családdal a tó közelébe menjenek, illetve hogy az elhullott állatokat közvetlenül megérintsék. A Velencei-tó ökológiai állapota kritikus, a következő időszak intézkedései döntő jelentőségűek lehetnek a helyreállítás szempontjából.