Kamerával figyelik a fészkeket

agrarszektor.hu
Lassan alkalmassá válik az idő a madarak számára, hogy elkezdjék a tavaszi tojásrakást, majd a fiókák nevelését. Idén azonban a pilisi vándorsólymokat új módszerekkel figyelik meg a szakemberek, hiszen fészkeiknél kamerákat szereltek fel, melyekkel a távolból is nyomon tudják követni a madarak tevékenységét.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Ennek több előnye is van, mivel ha valamiféle probléma üti fel a fejét a fészkeknél, a szakemberek a távolból is tudják figyelmeztetni a közelben tartózkodó kollégákat, valamint rengeteg hasznos információt tudnak gyűjteni a madarak életéről.

A tavalyi év problémái ezen vándorsólymokat is súlyosan érintették, emiatt a természetvédők abban reménykednek, hogy az idei év barátságosabb lesz az állatok számára. "A vándorsólymoknál ugyan arányaiban nem nőtt a sikertelen költések száma, de a költési siker látványosan csökkent, azaz a sikeresen költő párok kevesebb fiókát neveltek" - olvasható a vandorsolyom.hu oldalon.

Külön öröm azonban, hogy a problémák ellenére négy új pár jelent meg hazánk különböző tájain. Ellenben az elemzések kimutatták, hogy az egyik pár fészkét róka fosztotta ki, mely a környéken alakította ki otthonát. Erre a szakemberek a hátrahagyott ürüléknyomokból következtettek.

A vándorsólymok az ivarérettséget 3 éves korban érik el, a költési időszakuk márciustól májusig terjed. A tojó 3-4 tojást rak, melyeken 29-32 napig kotlik. A fiatal madarak 35-42 nap múlva repülnek ki.

Az egyik csoport két évvel ezelőtt jeladóval látott el egy példányt, melynek így nyomon tudták követni az útját. A jószág a kirepülést követő hónapban a fészek környékén volt fellelhető, majd a Mátrába, ahonnan a Tarna környékére repült. Ezután a Jászságban volt megfigyelhető, ahonnan Szlovákiába, majd Lengyelországba ment át, ahol aztán el is pusztult. 

Varkapu.info nyomán

 

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?