Ez a gabona eddig a kukában végezte: most kiderült, mennyi mindenre jó

Ez a gabona eddig a kukában végezte: most kiderült, mennyi mindenre jó

agrarszektor.hu
A sörgyártás során keletkező használt gabona, amely eddig főként hulladékként vagy állati takarmányként hasznosult, új felhasználási módokat nyer az élelmiszeriparban és az anyagtudományban. A kutatók és vállalkozások innovatív megoldásokat dolgoznak ki a fehérjében és rostban gazdag melléktermék hasznosítására, ami nemcsak környezetvédelmi szempontból előnyös, de az új termékek kifejlesztését is lehetővé teszi - írja a BBC.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

Jelentkezzen vagy jelölje kollégáját, barátját, ismerősét a Portfolio Agrárdíjaira!

A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

A sörgyártás legnagyobb hulladékterméke a "használt" gabona, amelyből világszerte évente mintegy 37 millió tonna keletkezik. Ennek jelentős része jelenleg szarvasmarha-takarmányként vagy biogáz előállítására szolgál, míg körülbelül egyötöde hulladéklerakókba kerül. A svájci Upgrain startup olyan feldolgozórendszert fejlesztett ki, amely a használt gabonát emberi fogyasztásra alkalmas fehérjévé és rosttá alakítja. William Beiskjaer, az Upgrain társalapítója szerint ez a melléktermék "egyfajta rejtett kincs a fenntartható és egészséges táplálkozás szempontjából". Az élelmiszeripari felhasználás mellett a használt gabona más területeken is hasznosítható. Az Arda Biomaterials nevű londoni cég például bőr-alternatívát fejleszt belőle. 

EZ IS ÉRDEKELHET

A sörgyártásból származó hulladék gabona további lehetőségeket rejt magában. Rosa Arrigo, a Salfordi Egyetem docense szerint a sörgyártók használt gabonája olyan vegyszerekben gazdag, hiányos összetételű anyag, amely minden bizonnyal alkalmas lehet arra, hogy új anyagok előállítására használják fel." Az olaszországi Perugiai Egyetem kutatócsoportja bioműanyag fejlesztésén dolgozik a használt gabonából.  A sörgyártás melléktermékeinek innovatív felhasználása nemcsak környezetvédelmi szempontból jelentős, de új lehetőségeket nyit az élelmiszeripar és az anyagtudomány számára is. A kutatások és fejlesztések eredményeként a jövőben várhatóan egyre több területen találkozhatunk majd a sörgyártás során keletkező "használt" gabonából készült termékekkel.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Majd a mázsa megmondja! (x)

KWS repcehibridek: piacvezető stabilitás, modern genetika és kiemelkedő terméseredmények 2025-ben is.

EZT OLVASTAD MÁR?