Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
Jelentkezzen vagy jelölje kollégáját, barátját, ismerősét a Portfolio Agrárdíjaira!
A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A kórokozó nem csak a hazai borvidékeken jelent komoly problémát, hanem az EU számos bortermelő régiójában jelenleg is fokozódik elterjedési területe. A kórokozó elleni védekezés csak tudományos alapokon nyugvó intézkedésekkel, a termelők aktív részvételével lehet sikeres. A cél nem csupán a betegség visszaszorítása, hanem az ültetvények hosszútávú védelme. Ennek érdekében a szervezet 3 ajánlást fogalmazott meg kiadványában a tagországok számára - írja a NAK.
Tudásbővítés és kutatás
Kiemelten fontos a helyspecifikus kutatások támogatása a vektorok és fitoplazmák kapcsolatának, terjedésének megértésére miatt. A digitalizáció mind a kórokozó, mind a vektorok nyomon követésében és a védekezésben is jelentős szerepet játszhat, ezért fejlesztése nélkülözhetetlen. Továbbá a toleráns vagy rezisztens fajták nemesítése szintén hozzájárul a hatékony védekezéshez, amihez a szőlőfajták genetikai ellenállóképességének vizsgálata szükséges.
Megelőzés és védekezés
A mentes területeken a hangsúlyt a megelőzésre kell helyezni. Ebben a vektorok jelenlétének felderítése, a gyanús növények azonnali eltávolítása, az egészséges szaporítóanyag használata és a növényegészségügyi előírások betartása kiemelten fontos. Az újonnan fertőzött területeken a fertőzött növények azonnali eltávolításával, az elhagyott vagy gondozatlan ültetvények felszámolásával, valamint a vektorok populációjának rovarölőszeres kezelésével mérsékelhető a kár. A már fertőzött területeken a tünetet mutató tőkék rendszeres eltávolítása, az ültetvény környékének gyommentesen tartása, valamint a vektorok visszaszorítása, célzott kezelése kiemelt jelentőségű.
Összefogás és oktatás
A védekezés csak a termelők, a kutatók, a növényorvosok és a hatóságok közötti szorosabb együttműködéssel valósulhat meg. Folyamatos képzések szükségesek, melyek segítik a betegség felismerését és az ellene való védekezést. Továbbá elengedhetetlen a helyes növényvédelem (pl.: hatóanyag kiválasztása, kezelés időzítése) és agronómiai gyakorlatok (pl.: hajtásválogatás) alkalmazása.