Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A klímaváltozás hatásai egyre nyilvánvalóbbak a Balatonon, ahol az utóbbi időben szokatlan algásodás figyelhető meg.
Már rég nem éghajlatváltozásról beszélünk, ennél sokkal keményebb a helyzet - én inkább úgy mondanám: klíma-K.O.
- nyilatkozta Dr. Tóth Viktor, a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa.
A szakember és kollégái átfogó kutatást végeztek a Balaton vízhőmérsékletének változásáról, amelyhez nemcsak a hagyományos mérési adatokat, hanem műholdas felvételeket is felhasználtak. Az eredmények aggasztóak: az elmúlt 150 év során a tó vízhőmérséklete mintegy 2,2 Celsius-fokkal emelkedett, és ennek jelentős része az utóbbi három évtizedben következett be.
Az elmúlt 25 évben mért 1,7 Celsius-fokos emelkedés óriási változás
- hangsúlyozta a kutató, aki szerint ez már most is érezteti hatását a tó ökoszisztémájában.
Az egyik legszembetűnőbb jel a balatoni nádas lassú eltűnése, ami évi 1-2 hektár területveszteséget jelent, miközben a gyékény mennyisége növekszik. A jelenlegi algásodás is összefügghet a klímaváltozással. A magasabb vízhőmérséklet miatt a tó mélyebb rétegeiben oxigénhiányos környezet alakulhat ki, ami elősegíti a tápanyagok kioldódását az üledékből. Ezek a tápanyagok pedig táplálják az algákat, amelyek elszaporodása komoly ökológiai problémákat okozhat.
Az algásodás azt jelenti, hogy egy-két faj nagyon erőteljesen dominál. Ez sosem jó egy ökoszisztémában, mert ott mindig az a legjobb, ha sokféle faj van jelen
- magyarázta Dr. Tóth Viktor. Az algák elszaporodása nemcsak a víz minőségét rontja, hanem az alattuk kialakuló oxigénhiányos zónák további tápanyagokat szabadíthatnak fel, ami egy ördögi kört indíthat el.
A szakember szerint a Balaton éveken belül mediterrán jellegű tóvá válhat, ami azt jelenti, hogy a mediterrán tavaknál ismert problémák - elsősorban az algásodás - nagy valószínűséggel megjelennek majd. Ez nemcsak az ökoszisztémára, hanem a turizmusra is súlyos hatással lehet. A vízszint szabályozása is problémás kérdés. A természetes tavakban normális az akár egy méteres éves vízszintingadozás, a Balaton esetében azonban a mesterséges szabályozás miatt ez mindössze 30 centiméter körül mozog. Dr. Tóth Viktor szerint a természetesebb vízszintingadozás visszaállítása segíthetne a tó ökoszisztémájának regenerálódásában.
A kutató hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás nem csak a Balaton problémája, hanem globális jelenség. Érdekes módon azonban a Balaton melegszik a leggyorsabban a magyarországi nagy tavak közül, az elmúlt 25 évben évtizedenként 0,7 Celsius-fokkal emelkedett a vízhőmérséklete. Dr. Tóth Viktor szerint sürgős cselekvésre van szükség:
Még egyszer hangsúlyozom: nem vagyok klímakutató, de aki rendszeresen járja a természetet, a saját szemével látja a változásokat, a következményeket. Most még talán lenne lehetőségünk cselekedni - talán már késő, de talán még nem
A szakember szerint jelentős forrásokat kellene fordítani a kutatásra és konkrét válaszlépések kidolgozására. Bár a helyzet súlyos, Dr. Tóth Viktor optimista marad:
Tudom, hogy a helyzet kétségbeejtő és elszomorító, de talán még nem visszafordíthatatlan. Legalább az unokáink érdekében.