Újra együtt a magyar agrár szakma Siófokon, az Agrárszektor Konferencián | 2023. november 29-30., Siófok
Rendkívüli mértékben hektikussá vált az utóbbi időszakban a világ élelmiszerpiaca, mivel a keresleti-kínálati viszonyokat több nagyon komoly, kiszámíthatatlan tényező befolyásolja. A bizonytalanság minden meghatározó agrárágazatban jelen van, de különösen igaz a gabonaszektorra, amelyet a tavaly kirobbant orosz-ukrán háború következményei teljesen felforgattak.
Előadóink között Andréka Tamás, Győrffy Balázs, Szabó Levente, Detre Miklós, Bene Zoltán, Makai Szabolcs, Jakab István, Kulik Zoltán, Reng Zoltán.
SZAKTANÁCSADÓK FIGYELEM! - NEMZETI AGRÁRGAZDASÁGI KAMARA ÁLTAL AJÁNLOTT RENDEZVÉNY! 4-4 pont kapható az eseményen való részvételért. (A kredit pont érvényesítéséhez mindkét nap külön regisztráció szükséges a helyszínen!)
Kína múlt héten tovább szigorította a karbamid exportra vonatkozó szabályokat, és júliustól-októberig terjedő időszakra szűkítette a 110 százalékos vámtól mentes kiviteli időszakot, amennyiben a tápanyag ára tonnánként meghaladja a 2100 jüant - olvasható az UBS elemzésében.
A bankház szerint azonban ez még csak a kezdet, mivel Kína egyre óvatosabb az olyan termékek exportját illetően, melyek különösen energiaigényesek, éppen ezért már nem is számolnak jelentős mennyiségű karbamid alapú műtrágyával a távol keleti országból. Emellett a foszfát kivitelében is csökkenésre számítanak az elemzők.
A karbamid előállítása igen energiaigényes, Kína pedig elsősorban kőszenet használ gyártása során, melynek ára 20 százalékkal, tonnánként 820 jüanra emelkedett, így az ország az állami tulajdonú bányák esetében 2011-ig befagyasztotta az árakat.
A UBS elemzői ezért azt jósolják, hogy Kína 2012-ben már nettó karbamid-importőr lesz, ami óriási fordulatot jelent ahhoz képest, hogy az elmúlt 3 évben a legnagyobb exportőrök közé tartozott, a világ termelési kapacitásának 44 százalékát reprezentálva.
Ennek megfelelően a bankház 5-15 százalékos áremelkedést prognosztizál a 2011-13 közötti időszakra.