Bebizonyították: drónos lombtrágyázással tovább növelhető a szójatermés

Bebizonyították: drónos lombtrágyázással tovább növelhető a szójatermés

agrarszektor.hu
Négy mezőgazdasági technológiai vállalat, a Taranis, a Phytobiotics, a Continuum Ag és a Rantizo közös kísérletbe kezdett, hogy kiderítse, a dróntechnológiával kijuttatott mikrotápanyagok javítanak-e a szója hozamán. Az eddig lezajlott és kiértékelt kísérletek azt mutatják, hogy a módszerrel 2,6%-os hozamnövekedés érhető el.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 59 400 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

A kísérlet során a négy vállalat drónokat használt a földterületek állapotának felmérésére, megállapították az esetlegesen fennálló problémákat, és az ezekre megállapított megoldást célzottan juttatták ki, majd hitelesítették az eredményeket, írta meg a Future Farming. A tesztekre a Continuum Ag hat, erre a célra kijelölt 15x75 méteres kísérleti parcelláját használták az Iowa állambéli Ainsworth-ben. A földek felmérését a Taranis végezte, amely saját szabadalmaztatott AI2 technológiájával a milliméter törtrészének megfelelő felbontású képeket tudott alkotni, valamint az automatikus mesterséges intelligenciával működő rendszerével sikeresen fel tudta ismerni minden egyes levél tápanyagigényét.

Azokra a zónákra, ahol a Taranis tápanyaghiányt állapított meg, a Phytobiotics célzott megoldási tervet készített a Taranis platformján, majd a Shapefile segítségével eljuttatta azt a Rantizo drónjához. Az eddigi kísérletek során három különféle kezelést alkalmaztak két parcellán, a mellettük levő, kezelésben nem részesült területeket pedig kontrollra használták.

Kép forrása: Getty Images

Az eljárást Mitchell Hora, a Continuum Ag elnöke és vezérigazgatója fejlesztette, azzal a céllal, hogy megmutassa, lombtrágyázás tekintetében milyen pontos kijuttatásra képesek a drónok a szóják növekedési fázisának végén, valamint hogy ennek az eljárásnak a hatékonyságát tesztelhesse. Elmondása szerint a fenntartható mezőgazdasággal akkor érhető el a legjobb eredmény, ha a piac vezető termékeit és irányítási gyakorlatait egyszerre alkalmazzák az emberek.

Az elemzések azt mutatták, hogy azok a területek, amelyeket a Phytobiotics által összeállított keverékkel permeteztek, a nem kezeltekhez képest 2,6%-kal jobb szójahozamot produkáltak. A négy vállalat vezetői külön-külön és együtt is megelégedésüket fejezték ki az eddigi eredményeket illetően. Elmondásuk szerint ezek a kísérletek azt mutatják, hogy a dróntechnológiának igenis van helye és feladata a jövő mezőgazdaságában, és hogy a klímaváltozás és a jelen zavaros geopolitikai helyzetében is elérhető cél a fenntartható gazdálkodás.

Megjegyezzük: ez a 2,6% hozamnövekedés szabad szemmel még észlelhetetlen. Két lombtrágyázás hozamnövelő hatását szokás 5-10%-ra becsülni, mégis keveset költenek rá a gazdák, mivel az évjárathatás akár 20%-kal is módosíthatja a végeredményt, és ez az, ami az emberi szem számára már hatásként jelentkezik. A 2,6%-os hozamnövekedést csak a kombájn fogja bemérni, de egy olyan drága növénynél, mint a szója, minden egyes plusz százaléknak jelentősége lehet.

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. április 26. 13:31