Régóta folyamatban van a magyar szakképzés átalakítása: a Nemzetgazdasági Minisztérium az általa fenntartott 380 szakképző iskolát már korábban 44 szakképző centrumba szervezte, idén nyáron pedig az állami fenntartású szakképző intézmények közül az az Agrárminisztérium alá tartozó 61 intézmény szerveződött agrárszakképzési centrumokba. A júliusi átalakítás eredményeként jött létre budapesti székhellyel a Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrum (KMASZC) is. A centrumhoz tartozó tizenegy iskola neve is megváltozott, mindegyikben szerepel az új képzési forma, a technikum, tudtuk meg a KMASZC közleményéből.
A Centrum főigazgatói pályázatát Molnár Zoltán nyerte, aki 2020. június 30-ig a Pesti Barnabás Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola igazgatói posztját töltötte be, továbbá az intézmény kancellárjának Földesi Gyulát választották meg, aki a fenti dátumig a Soós István Borászati és Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola igazgatója volt. Az új intézmény székhelye az Andrássy úti Pesti Barnabás Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskolában került kialakításra. A tizenegy intézmény együttes tanulólétszáma 3371 fő – beleértve a 2020/2021 évfolyamra beiratkozott tanulókat –, illetve a Központ 644 alkalmazottat foglalkoztat, melyből 376 fő pedagógus és nevelő-oktató tevékenységet segítő munkatárs, további 268 fő pedig technikai munkatársként egyéb területeken járul hozzá a támogató munkafolyamatokhoz. A Centrum iskoláiban az élelmiszeripari ágazat, a mezőgazdaság és erdészet ágazat, a környezetvédelem és vízügy ágazat, valamint a turizmus-vendéglátás ágazat számos szakmájából választhatnak a középiskolára készülő diákok.
A centrumosítás nem az iskolák szuverén jellegének megcsonkítását szolgálja, hanem az összefogást erősítve fontos területeken segíti a társiskolák életét, hiszen központosított munkaszervezet látja el a speciális szakmai tudást igénylő feladatokat, úgymint például a gazdálkodás, a munkáltatói feladatok, a közbeszerzések lebonyolítása, a pályázati folyamatok, nemzetközi kapcsolatok vagy a külső kommunikáció – ezzel elősegítve, hogy az iskolák számos területen gördülékenyebben, hatékonyabban tudjanak teljesíteni, érvényesülni, mint ezelőtt.
A Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrumhoz az alábbi tizenegy intézmény tartozik 2020. július 1-től:
Címlapkép: Getty Images
![]() |
Portfolio Digital Transformation 2022Lépéskényszerben a vállalkozások: aki nem digitalizál,le fog maradni! |
![]() |
Tiszaújváros-Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022Ingyenes esemény a Tisia Hotelben |