Már csak néhány nap és ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Agreste október 1-jén kiadott prognózisa szerint a 2021-esnél 12%-kal nagyobb, 1,477 millió tonnás francia almatermésre lehet számítani. Ez mintegy 4%-kal fogja meghaladni a 2017-2021 közötti öt éves időszak átlagát - olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) oldalán.
A francia almatermés regionális alakulása
PACA (Provence-Alpes- Côte d'Azur) régió: az áprilisi fagyok nem károsították számottevően az itteni gyümölcsösöket, és Provence várhatóan a tavalyinál jobb termést hoz majd. Az Alpok lankáin viszont a gyümölcsök berakódása a vártnál hiányosabb volt, a völgyekben pedig a gyümölcsmérettel lehetnek problémák a magyarországihoz igen hasonló módon. Az Agreste szerint itt elsősorban a rendelkezésre álló öntözővíz mennyisége határozza majd meg a végleges mennyiséget. A termés várhatóan eléri majd az 5 éves átlagot több évnyi visszaesést követően. Szeptemberben viharok pusztítottak az almaültetvényeken, amelyek egyrészt hullást, másrészt gyümölcskárosodást okoztak.
A Garonne völgyében a 2021-esnél jobb termést várnak annak ellenére is, hogy a Golden fajtakör elmarad a tavalyitól (ami országos jelenség: a tavalyi 370 ezer tonna helyett idén 320 ezer tonnára becsülik a Golden fajtakör termését). Ezt azonban a Languedoc környéki Granny Smith és Pink ellensúlyozni fogja, itt ráadásul a gyümölcsmérettel sincs probléma. Általában azonban a kis gyümölcsméret és a korai fajták nem megfelelő színeződése okoz gondokat. Ebben a régióban az almatermés volumene az utóbbi 10 évben folyamatosan nőtt.
Pays de la Loire: a júniusi gyenge tisztító hullást követően már látszik, hogy a Golden és a Granny termése elmarad ugyan a tavalyitól, de csapadékhiányból adódó méretprobléma nincs.
Aquitánia: a régióban az áprilisi fagyok hatása markánsabb volt a többi termesztőkörzethez viszonyítva, és május-júniusban erős tisztító hullást figyeltek meg. A nyári hőhullámok sem kerülték el a régiót, így a termés a 2021-eshez képest várhatóan 9%-kal alacsonyabb lesz, elsősorban a Golden fajtakört érinti a visszaesés.
Limousin: a termelés volumene az utóbbi időszakban stabilnak mondható, de az ötéves átlag alatt van. Idén is valamivel az átlagos szint alatti termés prognosztizálható.
A Rhone völgyében tavaly a fagy jelentős károkat okozott, idén ez a hatás sokkal mérsékeltebben jelentkezett. A hőhullám és az aszály miatt a nem öntözött gyümölcsösökben, különösen a Gálában csökkent a termésméret. A termelés várhatóan visszatér a szokásos szintre, és a 2021-es alacsony terméshez képest jelentősen emelkedik.
A Loire völgyében és a közép-francia régióban az áprilisi fagy a korai fajtáknál jelentős veszteségeket okozott, ennek ellenére nyár elején közel átlagos termést vártak. a szüret a kései fajtákkal folytatódik. Az öntözés kedvezően hatott, és a termés várhatóan körülbelül 10%-kal növekedni fog a tavalyi évhez képest, az öt éves átlagot pedig 6%-kal múlja majd felül.
Almapiaci helyzetkép
Szeptemberben az almapiac kevésbé volt élénk, mint az előző években, idén kifejezetten lassan haladt az értékesítés. Különösen igaz volt ez a Gala fajtakörre: ez a korai fajta szenvedte meg a legjobban a hőhullámot, ami elsősorban az elvárttól elmaradó gyümölcsméretben jelentkezett. A feldolgozók tele vannak színhibás és égési sérüléseket mutató gyümölcsökkel, amelyek a hőhullám következményei. Mivel az ukrajnai konfliktus miatt keleten nincs értékesítési lehetőség, a lengyel almát az európai piacon értékesítik, ezért az árak csökkentek, és mostanra visszatértek a 2017-2021-es átlagos szintre.