Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
A FruitVeB részletes piaci és árprognózist jövőhét közepén tesz közé, elöljáróban azonban elmondható, hogy a jelenleg rendelkezésre álló - és az augusztus 3-i WAPA/Prognosfruit konferencián elhangzott - mértékadó információk szerint 0,11-0,13 €/kg léalma-árakra számítunk, ami - jelenlegi árfolyam mellett is - megfelel a tavalyi 40-42 Ft/kg-os szezonátlagárnál 10-20%-kal magasabb áraknak. Az input anyagok és az energia árának drasztikus növekedése, valamint a munkabérek folyamatos emelkedése csak 2020 és 2022 között, két év leforgása alatt mintegy 50%-kal növelte az almatermelés költségeit. Ezt az extrém költségemelkedést már a tavalyi léalma-árak sem kompenzálták, így az előző évinél is alacsonyabb áron almát beszállítani, irreális elvárás a feldolgozó üzemek részéről.
Hangsúlyozandó, hogy a mostani léalma árak vonatkozásában nem a termelés idei jövedelmezőségéről vagy a léüzemek ez évi alapanyag-ellátásáról beszélünk. Valószínűsíthető ugyanis, hogy a szüreti és bevételi kényszer miatt a termelők 2023-ban ezen az áron is beszállítják az almát a léüzemekbe. Ez azonban semmiképpen nem segíti az iparág közép és hosszú távú fenntarthatóságát. A legfőbb kérdés az, hogy most, amikor az előző négy évvel ellentétben végre egy normál-jó termést szüretelhetünk, elérnek-e a termelők olyan árat, ami visszaadja a termelésbe vetett hitet, javítja a termelői kedvet, fejlesztésre ösztönöz, és megadja-e az esélyt arra, hogy hosszú távon is legyen a hazai léüzemeknek elegendő alapanyag. A jelenlegi nyitó árak ezt a célt biztosan nem szolgálják, mert azt a termelői hangulatot erősítik, ami a léalma-termelés mihamarabbi befejezésére ösztönöz. Mindez azonban már 2-4 éves távlatban oda vezethet, hogy vészesen lecsökken és visszafordíthatatlanul elfogy a léüzemek „alól” a hazai alapanyag.