Súlyos fertőzés támadhatja meg a kalászosokat: erre jobb felkészülni

Súlyos fertőzés támadhatja meg a kalászosokat: erre jobb felkészülni

agrarszektor.hu
Az elmúlt napok csapadékos időjárása következtében az ország nagy részén esett az eső, bár az Alföld bizonyos területei ez alól kivételt képeztek. Az időjárás továbbra is változékony marad: a napos és esős időszakok váltakozása jellemző, miközben a nappali hőmérséklet mérsékelten emelkedik. Összességében elmondható, hogy a kalászos állományok szépek, erőteljesek, jelentős zöldtömeggel rendelkeznek.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az őszi búza fejlettsége a zászlóslevél megjelenése vagy kalászolás előtti állapotban van, míg az őszi árpa a kalászolás eleje és a teljes kalászolás közötti szakaszban található. Jelentősebb fertőzés egyelőre még nem tapasztalható. A napokban csapadékot kapott térségekben, a sűrű, buja állományokban az alsó levélszintek nagyon lassan száradnak fel, hosszabb ideig nedvesek maradnak. A magas levélnedvesség-borítottság kedvez a gombabetegségek kialakulásának, ezért ezekben az állományokban fokozott figyelem szükséges a betegségek megjelenésére - írja a NAK. Leginkább a sűrű állományok alsó részein, érzékeny fajtákban jelent meg. A fertőzési szint jelenleg alacsony.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az őszi árpában a hálózatos levélfoltosság terjedése lelassult. Az érzékeny fajtákon azonban a kórokozó tünetei már a zászlóslevélen és az alatta elhelyezkedő levélemeleteken is megjelentek. A rinchospóriumos levélfoltosságra fogékony fajták esetében az alsóbb leveleken észlelhetők a fertőzés tünetei. Az őszi búzában a szeptóriás levélfoltosság fertőzése enyhén erősödött. A kalászos vetésterületek bővülése miatt sok helyen az őszi búzát vetésforgó nélkül, monokultúrában termesztik, ami kedvez a fahéjbarna levélfoltosság terjedésének. Ennek következtében az idei évben a primer fertőzések tünetei sok táblán már megjelentek. A szekunder fertőzések kialakulására pedig már nemcsak a monokultúrás területeken, hanem más állományokban is számítani kell.

Rozsdafélék

A melegebb vidékeken megjelentek az első törperozsda tünetek őszi árpában. Őszi búzában az ország déli részén előbukkantak vörösrozsda tünetek, a sárgarozsda az ország északi tájain. A betegség-előrejelző modellek adatai alapján a hosszú ideig tartó levélnedvességnek köszönhetően kedvező feltételek alakultak ki a rozsdafélék fertőzésére.

EZ IS ÉRDEKELHET

Védekezés

A kalászos állományokban egyértelműen komoly terméspotenciál mutatkozik. Időben elkezdett és átgondolt védekezésre van szükség a betegségek ellen, mert a tét túl nagy ahhoz, hogy kockáztassunk. Az őszi árpában most érkezett el a termés szempontjából meghatározó felső levelek védelmének ideje. Mivel az árpa zászlóslevele kisebb méretű, így az alatta lévő levelek egészségesen tartása nagyobb jelentőséggel bír, ezért a védekezést, ha lehet a kalászolás előtt-kalászoslás kezdetén ideális elvégezni.
Őszi búzában a zászlóslevél teljes felületét kalászolás kezdetéig – várhatóan május első felében – lehet leginkább bepermetezni, így erre az időpontra próbáljuk a védekezést időzíteni. Fontos, hogy a zászlóslevél és a felső levelek védelmét ne hozzuk össze a kalászfuzáriózis elleni védekezéssel, a mikotoxin csökkentéssel, mert mindkettőnek megvan a maga optimális időpontja:

  • A zászlóslevél védelmét a zászlóslevél kiterülése és a kalászolás eleje között végezzük el. Cél a termésmennyiség maximalizálása.
  • A toxincsökkentő kezelést pedig a virágzás közepére időzítsük. Cél a termésminőség megtartása.
  • E kulcsfontosságú védekezés során komplex, több hatóanyagot tartalmazó készítményt javasolt alkalmazni.
EZ IS ÉRDEKELHET

Például: őszi árpa: fluxapiroxad és piraklostrobin kombinációja vagy mefentriflukonazol és piraklostrobin kombinációja zászlóslevél kiterülése idején, szükség esetén rovarölő szerrel keverve.

Őszi búza: mefentriflukonazol és piraklostrobin kombinációja vagy fluxapiroxad és piraklostrobin kombinációja kalászolás kezdetén, akár a rovarölő szerrel egy menetben kijuttatva.

Egyéb: a vetésfehérítő bogarak imágói mellett már megjelentek az első kis lárvák is, így ellenük a permetezés feltétlenül indokolttá vált, lehetőség szerint a gombaölő kezeléssel egy menetben.
Emellett helyenként levéltetű-fertőzésekről is érkeztek jelzések, amelyeket szintén érdemes figyelemmel kísérni és szükség esetén védekezni.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

A szőlő védelmében (x)

A szőlőültetvények egészsége és hozama számos tényezőtől függ, beleértve a környezeti hatásokat, valamint a kórokozók és kártevők jelenlétét.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?